RYKI (Рыки) w DWORCE KOLEJOWE na starych pocztówkach i zdjęciach w MyViMu.com

RYKI (Рыки)

Duże zdjęcie RYKI (Рыки)
Fotografia z lat 1939 - 1944.
Data dodania: 19 sierpnia 2019
Datowanie przedmiotu: 1939 - 1945
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Wysokość: 63 mm
Szerokość: 93 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 125 razy od 19 sierpnia 2019
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny
19 sierpnia 2019
Kolej dotarła w okolice Ryk w 1876 roku. Linia z Iwanogrodu (Dęblina) do Łukowa stanowiła odnogę Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej z Mławy przez Warszawę, Lublin do Kowla. Odnoga ta była wymuszona na budowniczych linii przez władze wojskowe i była warunkiem wydania pozwolenia na budowę całej linii. Carskim generałom zależało na połączeniu twierdzy brzeskiej z iwanogrodzką (dęblińską). Pierwsze rozkłady jazdy nie wymieniają stacji Ryki, na całym odcinku między Łukowem a Iwanogrodem przewidziano tylko dwie stacje: Leopoldów i Krzywda. Stacją końcową był Łuków Nadwiślański - obecny Łuków Łapiguz. Nie wiem kiedy pojawiła się półstacja albo platforma (wg ówczesnej nomenklatury) Ryki. Z tego co wiem po raz pierwszy w 1895 roku. Powstania przystanku Ryki nie wiązałbym ze składami amunicji w Stawach. Zakłady Amunicji czyli późniejsza Główna Składnica Uzbrojenia nr 2 powstały w 1921 roku - wiele lat później niż w Rykach zaczęły zatrzymywać się pociągi. Być może wtedy przystanek Ryki rozbudowano do rozmiarów stacji. "Zbiór drożni na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" z roku 1925 podaje, że oprócz toru szlakowego były tu 3 tory stacyjne. Murowane budynki dworców w Łapiguzie, Krzywdzie i Leopoldowie są wykonane wg tego samego projektu i powstały prawdopodobnie w latach trzydziestych XX wieku, różni się od nich dworzec w Stawach. Ciekawi mnie to, dlaczego w Rykach nie powstał podobny budynek a funkcjonowała taka prowizorka...
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.