BYDGOSZCZ (Bromberg) w DWORCE KOLEJOWE na starych pocztówkach i zdjęciach w MyViMu.com

BYDGOSZCZ (Bromberg)

Duże zdjęcie BYDGOSZCZ (Bromberg)
BYDGOSZCZ   /   Główny dworzec
Data dodania: 19 sierpnia, 03:00
Datowanie przedmiotu: 1989 - 1991
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Wysokość: 104 mm
Szerokość: 147 mm
Nakład: 20 000
Data na stemplu: 1991.10.23
Wydawnictwo: (Zakł. Offset.)
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 44 razy od 19 sierpnia, 03:00
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz Profil Profesjonalny
19 sierpnia, 03:00
Bydgoski dworzec to skomplikowana historia... Kolej dotarła tu już w 1851 roku, połączyła Bromberg (bo tak nazywano wówczas nazywano oficjalnie miato) z Berlinem a niedługo z Gdańskiem i innymi miastami Prus Wschodnich. Już wtedy dworzec oprócz funkcji pasażerskiej pełnił rolę biurową, mieścił siedzibę dyrekcji Kolei Wschodnich („Ostbahn”). Mimo swych znacznych rozmiarów już po dziesięciu latach budynek znacznie rozbudowano o potężne skrzydła boczne. To nie wystarczyło, po kolejnych kilku latach, w roku 1870 oddano do użytku oddzielny budynek mieszczący kasy, odprawę bagażu oraz wejście do tunelu prowadzącego na perony. Poczekalnia, restauracja oraz biura wspomnianej wcześniej Dyrekcji Kolei Wschodnich pozostały w starym gmachu. Swoją stylistyką nowy obiekt nawiązywał do starego, ale i to się zmieniło w 1914 roku, kiedy przebudowano go w stylu wczesnego modernizmu historyzującego. W takiej formie przetrwał do 1965, kiedy to po usunięciu stromego dachu z wieżyczką zegarową i przeszkleniu ściany frontowej, dostosowano go do nowych czasów. Efekt tej przebudowy prezentuje ta widokówka. Pięć lat temu to co tu widać zostało zmiecione z powierzchni i wybudowano nowy obiekt z charakterystycznym wycięciem na poziomie pierwszej kondygnacji. Ale to już inna historia...
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.