Latarka ślepa F.F.A Schulze Berlin.N. / 0031

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
31 / 97
<
>
Latarki ślepe F.F.A Schulze Berlin.N. były przeznaczone głównie dla konwojów chroniących militarne transporty kolejowe. Były produkowane ze stali i mosiądzu.Latarki ślepe były produkowane z myślą o ich użytkowaniu w ciężkich warunkach atmosferycznych jak wiatr czy deszcz. Oprócz tego mogły dojść tudności z zapaleniem zapałek czy zapalniczki.Jeżeli dochodził jeszcze do tego stres związany z warunkami na wojnie to zapalenie takiej latarki graniczyło z cudem.Więc zapalano taką latarkę i wtedy wystarczyło przymknąć dzwiczki aby nie zdradzić żródła światła.  Na przednich drzwiczkach sygnatura Blendlat. 07 /12.

Drzwiczki służyły do szybkiego zakrycia żródła światła bez zgaszenia lampy.Płomień nadal się palił a opuszczenie ruchomego komina powodowało zmniejszenie zużycia paliwa.Lampa posiada kilka innych ciekawych rowiązań.Po wyciągnięciu zbiornika na paliwo ujawnia nam się pod nim sprężysty chwytak za pomocą którego można chwycić zwykłą świeczkę.Wiadomo że nadmiar nie spalonego wosku spływa na dno zbiornika i tam zastyga.Konstruktorzy i to przewidzieli ,zwalniając zawleczkę która jest pod lampą można otwożyć zbiornik na resztki wosku i go wyczyśćić.

Ponadto lampa posiadała sprzęgło za pomocą którego można było regulować wysokość płomienia z zewnątrz obudowy.W środku lampa nie ma tradycyjnego pokrętła lecz jest swego rodzajem zamkiem.Klucz do niego jest umieszczony w tulei wyposażonej w sprężynę.

Lampy te mają również uchwyt na zapasową świecę.Z tyłu obudowy znajduje się zasobnik na kolorową wymienną szybę.

Wys.20,5 cm z zamkniętym kominem

Wys.24,5  cm z otwartym kominem

Wys. z uchwytem 34,5 cm

Szer.15,5 cm

Dł.11 cm

Wymiary są przybliżone.
Data dodania: 17 września 2019
Datowanie przedmiotu: 1920 - 1940
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 546 razy od 17 września 2019
Reklama
Dodaj komentarz
19 września 2019
Dziękuje, to dopiero ok 30% eksponatów.Zapraszam do dalszych odwiedzin :)
Kustosz
17 września 2019
piekna i ciekawa kolekcja. gratuluje! 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.