1 kesz 1068-1085 w Muzeum darek2273 w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 1
<
>
1 kesz
Moneta brązowa; średnica 24 mm; waga 4,01 g

Północna dynastia Song 960-1127
Cesarz Shen Zong1068-1085
Dewiza Yuan Feng obowiązująca w latach 1078-1085

Monety keszowe były monetami zdawkowymi. Nie przedstawiały wielkiej wartości – coś jak u nas w XVII-XVIII wieku szelągi. Bogaci Chińczycy nie gromadzili koszówek, lecz srebrne i złote sztabki. W Rzeczypospolitej magnaci również nie lokowali swojego majątku w boratynkach.Chińskie monety keszowe były odlewane. Materiałem służącym do ich produkcji był brąz. Znacznie rzadziej używano żelaza czy ołowiu. Znane są również monety wykonane ze złota. Oficjalna relacja monet brązowych do żelaznych była jak jeden do jednego. W praktyce jednak rynkowa cena jednej monety brązowej wynosiła 10 monet żelaznych (z powodu ich nietrwałości i podatności na korozję). Dziś relacja ta odwróciła się. Właśnie ze względu na nietrwałość żelaza, ładnie zachowane monety wykonane z tego materiału należą do rzadkich i poszukiwanych przez kolekcjonerów.Pod koniec historii monet keszowych, u schyłku panowania dynastii Qing na przełomie XIX i XX wieku, pojawiły się odmiany bite.
Źródło:
 Blog Numizmatyczny  Dariusz Marzęta
Data dodania: 8 listopada 2019
Datowanie przedmiotu: 1068 - 1085
Miejsce pochodzenia: Chiny
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 89 razy od 8 listopada 2019
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.