Goerz Trieder Binocle D.F.03.... w Muzeum Jereczka w MyViMu.com

Goerz Trieder Binocle D.F.03. U.F. dienstglas

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
106 / 174
<
>
- No 18926 - service number (numer wojskowy),
- podziałka - brak,
- nr seryjny: 310432.
- D.F. - doppelfernglas - podwójna lornetka,
- U.F. - Unteroffizier-Fernglas - lornetka podoficerska,
- Symbol 'K' na korpusie oznacza wojskowy odbiór komisji Gewehr-Prüfungskommission w Spandau.

Praktycznie dzisiaj nieznana firma C. P. Goerz Berlin była kiedyś obok Zeiss'a czołowym światowym producentem lornetek, a końcem XIX i początkiem XX wieku głównym konkurentem tej spółki. Uważa się, że w 1895 Goerz opatentował pierwszy rozwiązanie ruchu liniowego mechanizmu ogniskowania indywidualnego stosowane w niemieckich lornetkach DF 99, a następnie w różnych wojskowych lornetkach francuskich, radzieckich i produkowanych przez US Army Bell & Howell M19. Goerz zaprojektował dla niemieckiej/pruskiej armii pryzmatyczne lornetki DF 99 i DF 03, a także Galilean Fieldglass 08 - standardową lornetkę niemieckiej/pruskiej piechoty w I Wojnie Światowej. Krótko przed przejęciem przez Zeiss'a w 1926 roku sprzedał linię lornetek szerokokątnych, w tym 9.6° FOV 6X.Już na przełomie XIX i XX wieku powstały oddziały C.P. Goerz na całym świecie - w Petersburgu, Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Wiedniu i Bratysławie.
D.F. 03 został zaprojektowany i wyprodukowany przez C. P. Goerz, Berlin. Były cztery modele D.F. 03, z których wszystkie zostały przyjęte jako oficjalne lornetki służbowe dla pruskiej piechoty w 1903 r. Pierwsze trzy miały pionowo usytuowane pryzmaty co decydowało o blisko siebie rozmieszczonych soczewkach obiektywu, różniły się konstrukcją oraz mostkiem i przegubem łączącem obie połowy lornetki (dwa przykłady znajdują się w linkach: https://myvimu.com/exhibit/54792075-goerz-trieder-binocle-d-f-03-offizierglas-6x21 i https://myvimu.com/exhibit/54791671-goerz-trieder-binocle-d-f-03-armee-mod-pat-8x20). Wynikalo to z patentu Zeissa z lat 1894-1909 na układ pryzmatów, z którym wiąże się ciekawa historia. Zaczyna się ona od projektu lornetki pryzmatycznej, której autorem był profesor Porro (później ten system układu pryzmatów przyjął nazwę od jego nazwiska). W 1892 Zeiss próbował opatentować system pryzmatów na drodze kradzieży. Jednak urzędnik patentowy znający profesora Porro osobiście rozpoznał wynalazek i udaremnił uznanie patentu. Prawnicy Zeissa nie odpuścili i skoro nie udało się opatentować samego systemu to przygotowali patent na ustawienie tego systemu w poziomie co z kolei wpływa na szerokie rozstawienie obiektywów lornetki, a to "poprawia percepcję obrazu" (‘improve stereo graphic perception’), a co za tym idzie zwiększa dokładność oceny odległości. Ten patent został przynany Zeissowi w 1894. Od tego momentu masowo produkowali lornetki w tym systemie, który zresztą jest dzisiaj najczęściej spotykanym systemem pryzmatów w lornetkach. Zeiss ściagał każdą próbę korzystania z patentu przez inne firmy. Szybko jednak inni producenci znaleźli lukę projektując system pryzmatów Porro pionowo co pozwalało ustawić obiektywy bliżej niż w projekcie Zeissa. Były to między innymi francuski Huet, angielski Ross czy rywal Zeissa Goerz, którego dziełem jest lornetka powyżej. W 1909 patent Zeissa wygasł i Goerz zaprojektował czwarty model D.F.03, który miał poziomo ustawione pryzmaty, tak jak lornetki Zeissa. Model ten był wykonywany z 6X (powyżej), 7X i 8X powiększeniem i został wyprodukowany w największych ilościach. W latach 1904-1912 Goerz wyprodukował około 7000 D. F.03 8X20 dla rosyjskiego rządu. D.F.03 był produkowany także przez innych producentów. Niektóre z nich można znaleźć w linkach: https://myvimu.com/exhibit/54791444-dienstglas-u-f-d-f-03-6x24-e-leitz i https://myvimu.com/exhibit/54791452-dienstglas-f-03-wacht-6x24-u-f-hensoldt .
Lornetka mechanicznie i optycznie sprawna. Lekko uszkodzone muszle oczne. Okładziny ze sztucznej skóru z niewielkimi ubytkami. Pasek oryginalny ale jedno uszko jest wyrwane przez co pasek zamocowano na mostku. Do lornetki dołączone jest oryginalne etui.
Historię patentu Zeiss'a przekazał mi kolekcjoner lornetek z RPA Don Solomon.
Data dodania: 20 listopada, 21:42
Datowanie przedmiotu: 1914
Miejsce pochodzenia: Prusy
Stan eksponatu: Dobry
Producent: C. P. Goerz, Berlin
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 44 razy od 20 listopada, 21:42
Reklama
Dodaj komentarz
21 listopada, 19:05
Dzięki, przypomniała się mi anegdota dotycząca opisanego patentu, którą można obrazowo przedstawić na przykładzie Goerz'a DF03, a jest to niezwykle istotny kawałek historii w dziedzinie lornetek. Wprawdzie konsekwencją patentu Zeiss'a były lornetki o wąskim korpusie i pionowo ustawionych pryzmatach ale z perspektywy dzisiejszych czasów i w mojej subiektywnej ocenie są to chyba najpiękniejsze lornetki, również pozdrawiam serdecznie.
20 listopada, 22:42
Piękna bardzo ciekawa lornetka gratuluję i podziwiam imponująca kolekcje jaka kolega już zgromadził no i życzę kolejnych zdobyczy pozdr
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.