Goerz Trieder Binocle D.F.03.... w Muzeum Jereczka w MyViMu.com

Goerz Trieder Binocle D.F.03. U.F. dienstglas

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
114 / 189
<
>
- No 18926 - service number (numer wojskowy),
- podziałka - brak,
- nr seryjny: 310432.
- D.F. - doppelfernglas - podwójna lornetka,
- U.F. - Unteroffizier-Fernglas - lornetka podoficerska,
- Symbol 'K' na korpusie oznacza wojskowy odbiór komisji Gewehr-Prüfungskommission w Spandau.

Praktycznie dzisiaj nieznana firma C. P. Goerz Berlin była kiedyś obok Zeiss'a czołowym światowym producentem lornetek, a końcem XIX i początkiem XX wieku głównym konkurentem tej spółki. Uważa się, że w 1895 Goerz opatentował pierwszy rozwiązanie ruchu liniowego mechanizmu ogniskowania indywidualnego stosowane w niemieckich lornetkach DF 99, a następnie w różnych wojskowych lornetkach francuskich, radzieckich i produkowanych przez US Army Bell & Howell M19. Goerz zaprojektował dla niemieckiej/pruskiej armii pryzmatyczne lornetki DF 99 i DF 03, a także Galilean Fieldglass 08 - standardową lornetkę niemieckiej/pruskiej piechoty w I Wojnie Światowej. Krótko przed przejęciem przez Zeiss'a w 1926 roku sprzedał linię lornetek szerokokątnych, w tym 9.6° FOV 6X.Już na przełomie XIX i XX wieku powstały oddziały C.P. Goerz na całym świecie - w Petersburgu, Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Wiedniu i Bratysławie.
D.F. 03 został zaprojektowany i wyprodukowany przez C. P. Goerz, Berlin. Były cztery modele D.F. 03, z których wszystkie zostały przyjęte jako oficjalne lornetki służbowe dla pruskiej piechoty w 1903 r. Pierwsze trzy miały pionowo usytuowane pryzmaty co decydowało o blisko siebie rozmieszczonych soczewkach obiektywu, różniły się konstrukcją oraz mostkiem i przegubem łączącem obie połowy lornetki (dwa przykłady znajdują się w linkach: https://myvimu.com/exhibit/54792075-goerz-trieder-binocle-d-f-03-offizierglas-6x21 i https://myvimu.com/exhibit/54791671-goerz-trieder-binocle-d-f-03-armee-mod-pat-8x20). Wynikalo to z patentu Zeissa z lat 1894-1909 na układ pryzmatów, z którym wiąże się ciekawa historia. Zaczyna się ona od projektu lornetki pryzmatycznej, której autorem był profesor Porro (później ten system układu pryzmatów przyjął nazwę od jego nazwiska). W 1892 Zeiss próbował opatentować system pryzmatów na drodze kradzieży. Jednak urzędnik patentowy znający profesora Porro osobiście rozpoznał wynalazek i udaremnił uznanie patentu. Prawnicy Zeissa nie odpuścili i skoro nie udało się opatentować samego systemu to przygotowali patent na ustawienie tego systemu w poziomie co z kolei wpływa na szerokie rozstawienie obiektywów lornetki, a to "poprawia percepcję obrazu" (‘improve stereo graphic perception’), a co za tym idzie zwiększa dokładność oceny odległości. Ten patent został przynany Zeissowi w 1894. Od tego momentu masowo produkowali lornetki w tym systemie, który zresztą jest dzisiaj najczęściej spotykanym systemem pryzmatów w lornetkach. Zeiss ściagał każdą próbę korzystania z patentu przez inne firmy. Szybko jednak inni producenci znaleźli lukę projektując system pryzmatów Porro pionowo co pozwalało ustawić obiektywy bliżej niż w projekcie Zeissa. Były to między innymi francuski Huet, angielski Ross czy rywal Zeissa Goerz, którego dziełem jest lornetka powyżej. W 1909 patent Zeissa wygasł i Goerz zaprojektował czwarty model D.F.03, który miał poziomo ustawione pryzmaty, tak jak lornetki Zeissa. Model ten był wykonywany z 6X (powyżej), 7X i 8X powiększeniem i został wyprodukowany w największych ilościach. W latach 1904-1912 Goerz wyprodukował około 7000 D. F.03 8X20 dla rosyjskiego rządu. D.F.03 był produkowany także przez innych producentów. Niektóre z nich można znaleźć w linkach: https://myvimu.com/exhibit/54791444-dienstglas-u-f-d-f-03-6x24-e-leitz i https://myvimu.com/exhibit/54791452-dienstglas-f-03-wacht-6x24-u-f-hensoldt .
Lornetka mechanicznie i optycznie sprawna. Lekko uszkodzone muszle oczne. Okładziny ze sztucznej skóru z niewielkimi ubytkami. Pasek oryginalny ale jedno uszko jest wyrwane przez co pasek zamocowano na mostku. Do lornetki dołączone jest oryginalne etui.
Historię patentu Zeiss'a przekazał mi kolekcjoner lornetek z RPA Don Solomon.
Data dodania: 20 listopada 2019
Datowanie przedmiotu: 1914
Miejsce pochodzenia: Prusy
Stan eksponatu: Dobry
Producent: C. P. Goerz, Berlin
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 353 razy od 20 listopada 2019
Reklama
Dodaj komentarz
21 listopada 2019
Dzięki, przypomniała się mi anegdota dotycząca opisanego patentu, którą można obrazowo przedstawić na przykładzie Goerz'a DF03, a jest to niezwykle istotny kawałek historii w dziedzinie lornetek. Wprawdzie konsekwencją patentu Zeiss'a były lornetki o wąskim korpusie i pionowo ustawionych pryzmatach ale z perspektywy dzisiejszych czasów i w mojej subiektywnej ocenie są to chyba najpiękniejsze lornetki, również pozdrawiam serdecznie.
20 listopada 2019
Piękna bardzo ciekawa lornetka gratuluję i podziwiam imponująca kolekcje jaka kolega już zgromadził no i życzę kolejnych zdobyczy pozdr
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.