Sztylet plemienia Tiv w Muzeum broni białej jelopano w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
52 / 66
<
>
Sztylet plemienia Tiv

Szczerze mówiąc osobiście nie przepadam za afrykańską bronią białą i staram się omijać napotykane egzemplarze. Chodzi oczywiście o broń tzw. "Czarnej Afryki". Choć pod względem form jest wyjątkowo fantazyjna, energetyzująca i niepowtarzalna - osobiście mam wrażenie niestaranności wykonania, niskiej jakości surowców oraz wątpliwej użyteczności bojowej. Większość przechowywanych w muzeach egzemplarzy – często o zadziwiających kształtach - jest bronią ceremonialną o znikomej funkcjonalności. Niemniej jednak na kontynencie afrykańskim wojny prowadzono (i nie mówię tu o krwawych konfliktach post kolonialnych) i niektóre warianty oręża potwierdziły swoją funkcjonalność. Podoba mi się również, kiedy rzemieślnicy w różnych regionach świata wpadają na podobne, sprawdzające się rozwiązania techniczne.

Prezentowany sztylet typu kastetowego został wykonany w XIX w. przez afrykańskie plemię Tiv, zamieszkujące obszar Nigerii i częściowo Kamerunu. Solidna, w pełni metalowa, ciekawie i delikatnie zdobiona konstrukcja. Głownia w kształcie liścia wzmocniona centralną ością. Wąski, ostry sztych ułatwiający rozrywanie oczek kolczugi lub przebijanie skórzanych pancerzy.  Kastetowy uchwyt (dostosowany do dość małej dłoni) umożliwiał zadawanie uderzeń różnymi częściami broni. Piękna patyna. Konstrukcja tego sztyletu umożliwia m.in. wygodne ułożenie w ręku podczas strzelania z łuku (palce zachowują swobodę) a przy "zwarciu" w boju natychmiastowe wykorzystanie bez konieczności wydobywania z pochwy. Jest to piękny przykład „broni ostatniej szansy” obsługi strzelców. Bardzo podobną konstrukcję - determinowaną analogicznym zastosowaniem - posiada tzw. "bichwa" ("bićwa") indyjska, zwana "żądłem skorpiona", choć podobno często wykorzystywana była przez skrytobójców.Wymiary egzemplarza:

Długość - 231 mm, samej głowni - 145 mm, szerokość głowni - 44 mm. 
Data dodania: 2 grudnia, 12:04
Datowanie przedmiotu: 1850 - 1900
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 120 razy od 2 grudnia, 12:04
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.