Zdzisław Stanek - Światłoformy kamienia X

Duże zdjęcie Zdzisław Stanek - Światłoformy kamienia X
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
74 / 82
<
>
Wymiary: 73 x 71 x 14 cm

Technika: Płyta drewniana polichromowana, drewno lipoweZdzisław Stanek  (ur. 1925 r. w  Krakowie, zm. 1996 r. w Szczecinku) - studiował w ASP w Krakowie, nie zrobił jednak dyplomu. Został przyjęty do ZPAP w 1958 na podstawie dorobku artystycznego. W latach 50-80 XX w. był jednym z najciekawszych i najbardziej wyrazistych twórców śląskiej i polskiej neoawangardy, zdobywającym uznanie nie tylko w kraju, ale i za granicą. Malarz, grafik, rzeźbiarz. Dzięki współpracy z St-53, jedną z pierwszych grup awangardowych w Polce powojennej, której był jednym z założycieli, miał okazję zetknąć się z myślą i sztuką Władysława Strzemińskiego, a       zwłaszcza z jego Teorią Widzenia. Praca studyjna nad nią zwróciła uwagę Stanka na wagę rozwoju świadomości wzrokowej oraz rolę światła w obrazie i skłoniła do dalszych poszukiwań, do nieustającego odkrywania nowych sposobów widzenia – jak mówił o swej twórczości. Od 1953 był członkiem katowickiej Grupy St-53. Artysta uczestniczył w II i III Wystawie Sztuki Nowoczesnej, Warszawa 1957 i 1959, Wystawie Malarstwa w XV-lecie PRL, Muzeum Narodowe, Warszawa 1961, wielokrotnie w Festiwalach Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie (1962-70 i 1980-84). Miał kilka wystaw indywidualnych. Relief w kształcie zbliżonym do kwadratu. Kompozycja centralna, zamknięta, stateczna. Relief głęboki, kolorystyka zachowująca naturalny odcień drewna lipowego. Centrum wyznaczone przez wyłaniającą się z tła twarz, najprawdopodobniej mężczyzny. Twarz w formie syntetycznej, brak charakterystycznych, subiektywnych rysów. W dolnej części wykonany w reliefie  fragment wiersza Juliana Przybosia. Z przekazów rodziny artysty wynika, iż relief był hołdem złożonym poecie po jego śmierci w 1970 r.Cena do negocjacji
Data dodania: 2 grudnia 2019
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 156 razy od 2 grudnia 2019
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.