Bronisław Krawczuk -... w Galeria Szyb Wilson w MyViMu.com

Bronisław Krawczuk - Miasteczko Śląskie

Duże zdjęcie Bronisław Krawczuk - Miasteczko Śląskie
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
134 / 138
<
>
Wymiary: 122 x 149 cm
Technika: Olej na płycie

Bronisław Krawczuk (1935-1995), pochodził z okolic Tarnopola (Panasówka). Tworzył głównie malarstwo na szkle. W 1955 r. zaczął się kształcić plastycznie w Kosowie, ale został zmuszony do przerwania edukacji w wyniku orzeczenia lekarskiego o niedowładzie kończyn. W 1957 r. osiedlił się w Gliwicach (repatriacja). Okres stanu wojennego w Polsce odbił się na twórczości artysty zainspirowanego działalnością „Solidarności”.

Obraz w kształcie zbliżonego do kwadratu poziomego prostokąta. Kompozycja centralna, zamknięta w kształt koła. Charakterystyczny i powtarzający się motyw łuku. Budują go w dolnej części świece, wagoniki z węglem, w górnej – tęcza. Łuki tworzą wewnętrzny pierścień, w którym znajduje się górnicze miasteczko. Wśród szybów kopalnianych i budynków przemieszczają się ludzie. Całość utrzymana jest w tonacji „brudnej” czerwieni i zieleni  z akcentami czerni (sylwetki postaci, kontury architektury). Podniesiony horyzont sprawia, że przestrzeń nieba ogranicza się jedynie do niewielkich skrawków. W kompozycji dominuje zestaw czerni i czerwieni, najbardziej agresywny, znaczeniowo wiążący się z walką. Artysta wprowadził wymiar kosmiczny umieszczając tęczę symbolizującą łączność ze światem astralnym i nadzieję. W podobnym kręgu odniesień plasuje się rząd palących się białych świec – to życie i pamięć. Pierścień czarnych wagoników z węglem otacza przedstawioną miejscowość swoistą koroną cierniową. W efekcie powstało przedstawienie zbliżone w wyrazie do wschodniej ikony.
 Cena: 7 000 zł
Data dodania: 2 grudnia, 16:06
Datowanie przedmiotu: 1982
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 12 razy od 2 grudnia, 16:06
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.