Puszka do miny w Prywatne Muzeum Czasu (Przed) Wojennego w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
5 / 8
<
>
Przed wojną i w czasie kampanii jesiennej 1939 roku ładunkiem wybuchowym, używanym najczęściej przez Wojsko Polskie był trotyl, z którego tworzono ładunki saperskie wz.23 i wz.28.

Do lepszego połączenia naboju wybuchowego z zapalnikiem iglicowym służyła specjalna puszka stanowiąca niniejszy eksponat.

Puszka ta jest otwarta z góry i z dołu; zamyka się ją pokrywką i nakłada na 1 kg nabój wybuchowy, trotylowy. Puszka łączy się z nabojem wybuchowym za pomocą dwóch płytek, połączonych śrubą. W puszce jest ścianka poprzeczna i tulejka, służąca do umieszczania spłonki wybuchowej, połączonej następnie z zapalnikiem iglicowym za pomocą kapiszona. Kapiszon i spłonka przez otwór w tulejce łączą się z nabojem wybuchowym.

Boczne ścianki puszki i części, podtrzymujące pokrywę, zaopatrzone są w otwory do ucha zawleczki zapalnika iglicowego i do bezpiecznika; bezpiecznik zapobiega przedwczesnemu wyciągnięciu zawleczki zapalnika iglicowego.Odbezpieczanie miny dokonywa się przez wyciągnięcie bezpiecznika  za pomocą uprzednio przymocowanego sznura.MSW, Instrukcja Saperska. Niszczenia, Warszawa 1931.
Data dodania: 6 grudnia 2019
Datowanie przedmiotu: do 1939
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 280 razy od 6 grudnia 2019
Reklama
W tym muzeum wyłączono możliwość komentowania eksponatów.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.