Żolnierz I Dywizji Pancernej Gen.S.Maczka

Duże zdjęcie Żolnierz I Dywizji Pancernej Gen.S.Maczka
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 163
<
>
Franciszek Szewczyk - żołnierz IDywizji Pancernej Gen.S.Maczka. Zdjęcie robione w Anglii  /Chyba sobie nie poradzę z tym archiwum , napisałam cały życiorys i musiałam się ponownie zalogować , a przy tym wszystko mi zniknęło /



Plutonowy Franciszek Szewczyk  (1906-1987)  - żołnierz I Dywizji Pancernej Gen. S.Maczka.

Urodził się 17.11.1906 roku w Warzycach pow. Jasło w rodzinie wiejskiego kowala. Od 1912r uczęszczał do szkoły podstawowej w Sanoku , którą ukończył w zakresie 7 klas.   17 września 1927r. został powołany do służby wojskowej w

I Pułku Artylerii Motorowej w Przemyślu , a póżniej w Stryju. Po odbyciu dwuletniej czynnej służby w stopniu kaprala / na swoją prośbę / został przeniesiony do Służby Granicznej przy Urzędzie Celnym w miejscowości Łupków pow. Lesko w charakterze strażnika.

Na początku 1938r. został wcielony do Obrony Narodowej , gdzie wraz z innymi walczył w okolicach Łupkowa , Wisłoka - Wielkiego i Jaślik pow.Lesko  z nacjonalistycznymi ukraińskimi bandami.

Po wybuchu II Wojny Światowej jego oddział został wycofany w  okolice Sanoka. Tam brał czynny udział w walkach z Niemcami przechodząc przez Przemyśl, Rawę Ruską, Lwów i Kołomyję.

Po rozbiciu oddziału przez lotnictwo niemieckie dołącył do wycofujących się Wojsk Polskich , kierujących się w kierunku granicy rumuńskiej.

Około 20-23 września 1939r. został zamknięty w obozie dla internowanych w Rumunii w mieście Targu Jiu , tam też został przydzielony do lekarza dentysty w charakterze asystenta. / gdyż już wcześniej , w 1932 r.odbywał praktyczną naukę zawodu dentystyki u lek.dent.Eliasza Tannenbauma w Sanoku. /

5 kwietnia 1940r. udało mu się zbiec z obozu , skąd przez  Jugosławię , Morze Śródziemne trafił do Marsylii-Francja , gdzie został wcielony do Armii Polskiej.

Na wskutek ciagłych nalotów i wycofujących się oddziałów Wojsk Francuskich trafił na północne wybrzeże Francji.  Około 10 czerwca 1940 roku , po upadku Francji został wraz z innymi przewieziony do Anglii.

Wstąpił tam do I Pułku Artylerii Motorowej / Pułk I Dywizji Pancernej Gen. S.Maczka /

Po zakwaterowaniu na terenie Polskich Sił Zbrojnych został również przydzielony do przychodni dentystycznej w Edynburgu.

Wykonując praktyki dentystyczne dla pogłębienia swojej wiedzy zapisał się do Kolegium Dentystycznego w Edynburgu.

W 1942r. został członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża na terenie Polskich Sił Zbrojnych.

W 1944 roku został oddelegowany do swojej jednostki , która w sierpniu 1944r brała czynny udział w bitwie pod Falaise - Chambois , gdzie w czasie bombardowania został poważnie ranny.

Po częściowym podleczeniu został odesłany do Szpitala Wojennego Nr.1 w Szkocji , gdzie przebywał już do końca wojny.

W dniach 28 kwietnia i 8 maja 1948r. zdał egzaminy  z Heriot Watt Kolegium i Dental Hospital w Edynburgu i uzyskał stosowne świadectwa uprawniające go do wykonywania samodzielnych praktyk dentystycznych.

Do czasu wyjazdu z Anglii pracował w przychodni dentystycznej w Findo-Gorsku.

W pażdzierniku 1948r. wrócił do Polski i osiedlił się w Mielcu , gdzie podjął pracę u lek.dent.Aliny Sokołowskiej. Od 1950 roku podjął samodzielne praktyki dentystyczne w Ośrodku zdrowia w Borowej i w Czerminie.

Zmarł  03 sierpnia 1987r. , spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Czerminie

Odznaczenia: 

" Gwiazda za Francję i Niemcy"

Medal  " Za udział w wojnie obronnej 1939"

Medal " Za udział w walkach o Berlin"

Brązowy medal " Zasłużony na Polu Chwały"

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta

Medal "Zwyciestwa i Wolności"

"Krzyż Walecznych" za Kampanię 1939r.



Odznaczenia za służbę w Straży Granicznej:

1.Brązowy Medal za długoletnią służbę

2.Odznaka Pamiątkowa Strazy Granicznej.
Data dodania: 26 stycznia 2020
Datowanie przedmiotu: 1944 - 1945
Miejsce pochodzenia: Anglia
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 330 razy od 26 stycznia 2020
Reklama
Dodaj komentarz
26 stycznia 2020
Warto sobie pierw zapisać w notatniku. Już wiele razy się dałem złapać na ponowne logowanie podczas dłuższych opisów. Ile wtedy lecialo niecenzuralnych słów ;)
26 stycznia 2020
Da Pani radę.Trzymam kciuki!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.