Samolot szkolny Avia CS-199... w MMM - Muzeum Militariów Misiaczka w MyViMu.com

Samolot szkolny Avia CS-199 (model 1/72)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
29 / 29
<
>
Szkolno-treningowy dwuosobowy wariant czechosłowackiego samolotu myśliwskiego Avia S-199 (wywodzącego się z kolei z Messerschmitta Bf 109G).

Po zakończeniu II wojny światowej, odradzające się lotnictwo Republiki Czechosłowackiej stanowiło mieszaninę różnych typów samolotów. W roku 1945 wśród myśliwców dominowały radzieckie Ła-5FN i Ła-7 (56 samolotów, na których czechosłowaccy lotnicy przybyli wraz z Armią Czerwoną) oraz brytyjskie „Spitfire” Mk IX (54 maszyny , na których powróciły do kraju dywizjony 310, 312 i 313 RAF).

Ówczesne władze Czechosłowacji postanowiły jak najszybciej odbudować silny własny przemysł i przy okazji spróbować uniezależnić się od sprzętu sojuszniczego. W przypadku lotnictwa było to o tyle ułatwione, że na miejscowych lotniskach Luftwaffe porzuciła wielkie ilości samolotów, a ponadto „w spadku” po okupantach odziedziczono także podziemną montownię Messerchmittów Bf 109, a w niej dokumentację produkcyjną (zakłady te miały kryptonim „Diana” i znajdowały się w trzech tunelach przy linii kolejowej Brno - Havlíčkův Brod).

Do roku 1947 w praskich zakładach Avia zmontowano (z wraków i części pochodzących z „Diany”) łącznie 21 egzemplarzy myśliwskich Me 109G, którym nadano oznaczenie S-99 oraz 29 w dwumiejscowych, które oznaczono CS-99.

W międzyczasie, 31 lipca 1945 w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach eksplodował skład amunicji w Usti na Łabą (zachodnie Czechy). W pożarze, jaki wybuchł, stracono także cały zgromadzony w pobliskim magazynie zapas silników DB-605 przeznaczonych dla myśliwców Messerschmitta (poza kilkudziesięcioma wysłanymi już do Avii). Katastrofa ta miała poważne i wielorakie konsekwencje. W samym Usti, miejscowa ludność czeska natychmiast uznała swoich niemieckich sąsiadów za winnych dywersji (Niemcy Sudeccy stanowili znaczą część ludności miasta). Jeszcze tego samego dnia doszło do rozruchów i samosądów, w których zamordowano blisko sto osób, a kilka tysięcy pobito i wypędzono.

Konsekwencje związane z produkcją lotniczą także były istotne, chociaż zupełnie innego rodzaju. Po utracie zapasu DB-605, jedyne co pozostało, to znaczne ilości silników Junkers Jumo-211. Nie mając innego wyjścia, wytwórnia Avia dostosowała zatem kadłuby Messerschmittów do nowych silników, a powstała w ten sposób wersja otrzymała oznaczenie S-199. Produkcja nowych samolotów ruszyła w roku 1947, a do roku 1951, kiedy ją zakończono, linie opuściło około 450 maszyn. Oprócz tego opracowano wersję dwumiejscową, służącą do zaawansowanego szkolenia, którą oznaczono CS-199 (82 egzemplarze).

Niestety, zespół silnik-śmigło przeznaczony i optymalizowany dla bombowca (Jumo-211 napędzały m. in. Heinkle He 111H oraz Junkersy Ju 88A) kompletnie nie nadawał się dla samolotu myśliwskiego. Nowe Avie rozpędzały się do zaledwie 550 km/h (Bf 109G z DB-605 osiągał o 100 km/h więcej), a ich zwrotność pogorszyła się do tego stopnia, ze piloci niemal natychmiast nadali im przezwisko „Mezek” („Muł”).

W roku 1948 w Czechosłowacji nastąpił przewrót komunistyczny, po którym w kraju tym zagościł stalinizm w najbardziej ortodoksyjnej postaci. Lotnictwo miało dotąd uzywać samolotów jedynie słusznego pochodzenia. W pierwszej kolejności z jednostek wycofano "Spitfire’y", które sprzedano za granicę (poprzez łańcuch pośredników szybko trafiły do nowo powstającego państwa Izrael). Podobny los czekał większość Avii S-199 oraz CS-199. Znaczna liczba tych maszyn także znalazła się w Izraelu, zaś te które pozostały w lotnictwie Czechosłowacji, wycofano ze służby w ciagu kolejnych lat.

W kolekcji: Avia CS-199, numer seryjny 565, numer kodowy UC-26 w malowaniu i oznakowaniu Szkoły Lotniczej Čelechovice koło Prostějova, rok 1949. Na osłonie silnika propagandowy malunek i napis „Pod władzą socjalizmu”. Oryginalny samolot jest obecnie eksponatem Muzeum Lotnictwa Praha-Kbely (kolorowe zdjęcie zrobiłem w 2019).
Data dodania: 8 lutego
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 179 razy od 8 lutego
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.