Die Zweigestelle der Deutschen Volksliste

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
27 / 72
<
>
 Oryginalny dokument "Deutscher Volksliste" wydany dn.14 jun.1944 w Konigshutte Oberschlesien-Chorzów                 

Volkslista,czyli lista narodowa wymyślona została przez H.Himmlera,która w swoich założeniach miała odsiać Aryjczyków od Słowian,Żydów czy Romów na terenach wcielonych przez III Rzeszę.Volkslista była idealnym narzędziem propagandy- miała udowodnić,że na Śląsku,Pomorzu czy w Wielkopolsce zawsze żyli przede wszystkim Niemcy,a Polacy robili wszystko by ich pognębić i zmusic do wyparcia sie swojego pochodzenia.

Przez niektórych akceptowana ze strachu,przez innych odrzucona z poczucia dumy i godności po wojnie stała się synonimem zdrady i wielu ludzkich dramatów.

Szukanie Niemców rozpoczeło się we wrzesniu 1940r.-wtedy urzędy opracowały ankietę,która w marcu 1941 trafiła do Gornoślązaków.

Niemców podzielono wg. kategorii i tak:

-pierwsza obejmowała osoby narodowości niemieckiej,które na co dzień mówiły po niemiecku,dbały o tradycje niemieckie,działały w organizacjach politycznych i kombatanckich.Wpisanie na listę nr.1 oznaczało przyznanie obywatelstwa niemieckiego.

Było to równoznaczne z otrzymaniem tytułu" reichsdeutscha".

-na drugą wpisywano tych,którzy mówili po niemiecku w domu,nie ukrywali swojego niemieckiego pochodzenia,ale nie byli aktywnymi w jego podkreślaniu i nie angażowali sie w działalność społeczną czy polityczną.Osobom tym również przysługiwał tytuł "reichsdeutsch"

-trzecia kategoria była przeznaczona dla autochtonów,czyli mieszkańców ziem włączonych do III Rzeszy ,które Niemcy od dawna uważali za swoje.Ta kategoria zostawała przyznana na 10 lat.Dlaczego? Na tę Volksliste wpisywano tych,których uważano za spolonizowanych Niemców.Wpisywano również tych, którzy zawarli mieszane małżeństwa z Niemką lub NIemcem.

Traktowano ich jako element wybitnie niepewny.Nie mniej ta kategoria pozwalała na wcielenie do wojska i ewentualny awans,ale tylko do stopnia starszego strzelca.

-czwarta-zero zaufania,ustanowiona dla ludności,która przyznawała się do niemieckich korzeni używając języka polskiego.Ludnośc ta w pełni współpracowała z Polakami.Obywatele z tej kategorii mogli być wcielani tylko do służb pomocniczych jak np.D.A.F.

Urzędników w tych ankietach interesowało m.in.wyznanie,czy ktoś ma krewnych w Niemczech,od jak dawna mieszka w danym regionie,jaką skończył szkołę i gdzie.

Następnie po rozesłaniu ich do domów,urzędnicy oddelegowani do ich odbioru pukali do drzwi.Marudzących ostrzegano,opornych straszono.Za zlekceważenie obowiązku wypełnienia ankiety można było trafić do obozu koncentracyjnego.

Po tym czasie ruszała urzędnicza machina i to ona arbitralnie,choć wg.wytycznych kto na jaką listę trafi.

Teoretycznie można było się odwołać,ale trudno sobie coś takiego wyobrazić w warunkach niemieckiej okupacji.

To właśnie owa urzędnicza wola  i rozkazy Himmlera sprawiły, znakomita większość Ślązaków otrzymała volkslistę III kategorii.

Gauleiter Fritz Bracht  uważał Ślązaków za Niemców,którzy poddali się słowiańskiej presji i rozkazał nie jako z automatu nadać wszystkim tzw.autochtonom III kategorię.

Ta nieszczęsna decyzja miała również smutne skutki po wojnie.

Przez lata Ślązacy nie mówili bowiem o przymusowym wcielaniu do Wermachtu czy Kriegsmarine,szczególnie od momentu klęski Niemców pod Stalingradem.

6 maja 1945 Krajowa Rada Narodowa wprowadziła ustawę wg. której osoby wpisane na III i IV kategorię volkslisty rehabilitowano po podpisaniu tzw. deklaracji wierności.Osoby z II kategorii mogły się oczyścić na drodze sądowej.

W efekcie długiego rozpatrywania spraw wielu Ślazaków trafiło do obozów,jak i również zostali wysiedleni do Niemiec,nawet jeścli nie mówili po niemiecku.

W 1946r.wprowadzono przyspieszony tryb sądowy rehabilitacji,a ustawą z 20 lipca 1950r. wprowadzono amnestię dla wszystkich posiadaczy volkslisty.



Nie propaguję żadnych ieologii totalitarnych.Prezentowane przedmioty służą celom kolekcjonersko-historyczno-poznawczym.

 
Data dodania: 1 marca 2020
Datowanie przedmiotu: 1944
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 209 razy od 1 marca 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.