Zeiss Fernglas 08 6x39 w Muzeum Jereczka w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
88 / 181
<
>
- podziałka - brak,

- nr seryjny: 12748.Carl Zeiss założył warsztat optyki w Jenie w 1846. Po śmierci Carl Zeiss'a w 1888 roku, firmę połączono jako Carl-Zeiss-Stiftung. W 1928 Hensoldt AG, została przejęta przez firmę Carl Zeiss i produkowała lornetki i lunety Zeiss do 1964 roku, czasami powodując występowanie bliźniaczych produktów oferowanych zarówno pod markami Hensoldt i Zeiss.Pod koniec wojny Jena okupowana była przez armię amerykańską. Gdy Jena i Drezno zostały włączone do sowieckiej strefy okupacyjnej, Zeiss Jena, wspomagany przez armię Stanów Zjednoczonych, przeniósł się do zakładu produkcyjnego Contessa w Stuttgarcie, w RFN, podczas gdy pozostała część Zeiss Jena, została w NRD. W ramach reparacji II wojny światowej, wojska radzieckie wywiezły większość istniejących fabryk Zeiss i oprzyrządowania do Związku Radzieckiego używanych póżniej np w produkcji kamer Kijów.W zachodniej części firmy wznowiono prace w Oberkochen pod nową nazwą Opton Optische Werke GmbH Oberkochen w 1946, które następnie zamieniono na Zeiss-Opton OPTISCHE Werke Oberkochen GmbH w 1947 roku, wkrótce jednak przemianowano je na Carl Zeiss. Zachodnioniemieckie produkty Zeiss zostały oznakowane Opton na sprzedaż w bloku wschodnim, podczas gdy produkty NRD Zeiss zostały oznakowane 'Zeiss Jena' do sprzedaży w Europie Zachodniej.Administracja niemiecka zamówiła w 1908 lornetki (Fernglas 08) dla piechoty w firmie Goerz. W sierpniu 1909, Galilean Model "Fernglas 08" został oficjalnie ustanowiony jako lornetka armii pruskiej ze względu na niższą cenę niż lornetki pryzmatyczne (np DF 03). W 1916 stała się standardową lornetką piechoty. Ale już w 1917 stała się nieaktualna, ponieważ system Porro / Prism był o wiele lepszy.

Lornetki Fernglas 08 były wytwarzane przez wielu producentów: Goerz, Zeiss, Voigtländer, Leitz, Busch, Rodenstock, Spindler & Hoyer, OIGEE i inni. Lornetka była produkowana do 1919 r. Symbol K na korpusie oznacza wojskowy odbiór komisji Gewehr-Prüfungskommission (GPK) w Spandau.

Data XII.16 jest prawdopodobnie datą przyjecia lornetki na stan wojskowy.Data wskazuje na odbiór wojskowy. Lornetki z taką datą były wyprodukowane najczęściej od 3 do 12 miesięcy wstecz. Lornetka ma usunięte całkowicie muszle oczne.
Data dodania: 13 marca, 21:53
Datowanie przedmiotu: 1916
Miejsce pochodzenia: Prusy
Stan eksponatu: Dobry
Producent: Carl Zeiss, Jena
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 178 razy od 13 marca, 21:53
Reklama
Dodaj komentarz
14 marca, 09:20
Dzięki, lornetka była przechowywana w pudełku i zakonserwowana. Ma dobrze zachowane szkła. Mimo braku muszli ocznych jestem zniej zadowolony.
Kustosz
14 marca, 07:28
Jak zwyke super opis i te bicia palce lizać! Gratuluję.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.