Ikonka Podróżna prawosławna XV... w Nowe muzeum użytkownika Dizelek w MyViMu.com

Ikonka Podróżna prawosławna XVIII w

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
10 / 16
<
>
Prawosławna ikonka podróżna, XVII-XIX w, miedziany odlew. Jest to w rzeczywistości połówka składanego dyptyku, druga część niestety zaginęła. (Wymiary 25 x 25 mm)

Awers: krzyż prawosławny ośmioramienny typu Golgota gr. (Klawaria łac.) -tnz krzyż jest umiejscowiony na wzgórzu "Czaszki" znajdującym się w okolicach Jerozolimy na którym zgodnie z terścią ewangelii (Mt 27,33; Mk 15,22; J 19,17; w Łk 23,33) dokonała sięMęka Pańska.  Zdaniem niektórych pisarzy starochrześcijańskich np. Orygenesa ,Golgota jest także miejscem pochówku Adama. Stąd wyobrażenie czaszki i kości leżących u podstawy krzyża. Pod prawym ramieniem krzyża znajduje się włócznia, którą legionista Longinus przebił bok Jezusa. Po drugiej stronie znajduje się trzcina z gąbką, którą zgodnie z przekazami ewangelistów pojono  Jezusa podczas męki na krzyżu. Za pierwszym razem podano mu wino w celu zagłuszenia bólu, za drugim ocet i zółć. Wokół krzyża znajdują się inskrypcje w języku starocerkiewno słowiańskim:

- w końcach 1-szej poprzeczki ЦРЬ - Car/Król, CЛBЫ -chwała

-w końcach drugiej poprzeczki IC XC - Jezus Chrystus

-pod ramionami drugiej poprzeczki ніка (gr.) - nika , zwycięstwo

-na wysokości pochyłej poprzeczki powinno być :МЛ / РБ, choć wtym przypadku litera Б przypomina bardziej Д być może jest to błąd wytwórcy. 

-u podstwy krzyża obok włóczni powinna znajdować się litera K (w tym przypadku X - być może kolejna pomyłka), obok trzciny z gąbką litera T.

Rewers: ikona Matki Bożej trzymana przez dwie postacie w aureolach, prawdopodobnie jest to Iwerska Ikona MB, której oryginał znajduje się w monasterze Iwiron na górze Athos.  
Data dodania: 14 marca
Datowanie przedmiotu: 1700 - 1800
Miejsce pochodzenia: Rosja
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 146 razy od 14 marca
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.