Znaczek IG Farben Kędzierzyn w Muzeum Ziemi Kozielskiej i Śląska Opolskiego (w organizacji) w MyViMu.com

Znaczek IG Farben Kędzierzyn

Znaczek zawieszka stanowiący rodzaj przepustki lub identyfikatora z zakładów IG Farben w Kedzierzynie (zakłady chemiczne produkujące benzynę sytetyczną w okresie drugiej wojny światowej). Wykonany z blachy stalowej pokrytej warstwą cynku, wybity symbol firmy IG (stylizowana kolba chemiczna w której są wpisane litery IG) i G 7. Dodatkowo duże F 6 (być może oddział w fabryce. Takie identyfikatory były wykonywane w różnych kształtach i kolorach (z tyłu na części widać farbę olejną). Okolice miejscowości Korzonek (opolskie). 
Data dodania: 18 marca, 17:56
Datowanie przedmiotu: 1939 - 1944
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 90 razy od 18 marca, 17:56
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
19 marca, 18:37
Zgadza się. Wiele firm z tamtych czasów było mocno "umoczone" w różnych interesach (bardzo intratnych) - Bayer, Porsche, VW, Deutsche Bahn czy Hugo Boss i co ciekawe odbudowały się bardzo szybko po zniszczeniach wojennych. Pozdrawiam.
Kustosz
19 marca, 10:44 , edytowany: 19 marca, 10:45
Ciekawe przedmiot. Warto przy okazji  zaznaczyć, że w latach 1933–1934 przedsiębiorstwo (NIESTETY ) wsparło finansowo NSDAP znacznymi kwotami, zwalniając jednocześnie pracowników żydowskiego pochodzenia. W czasie firma wojny masowo korzystała z przymusowej pracy więźniów obozów koncentacyjnych. Miała także 42,2% udziałów w spółce Degesch produkującej cyklon B, współpracując jednocześnie z lekarzami wykonującymi pseudonaukowe eksperymenty na więźniach. Firma dostarczała także SS mentanol, używany później do uśmiercania więźniów i spalania zwłok. Więcej na ten temat: https://pl.wikipedia.org/wiki/IG_Farben

 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.