Württemberg... w Muzeum anemon w MyViMu.com

Württemberg Infanterie-Regiment 246 i 180

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
213 / 227
<
>
Württemberg Infanterie-Regiment 246 i 180

Dwóch Braci Fritz and Johan Ostertag wraz ze swoim kolegą Wilhelmem Bauderem. Wszyscy z Wirtemberskich pułków piechoty - 246 & 180. Bracia wchodzili w skład obsługi Feld-Maschinengewehr-Züge (1. MG-Kompagnie) 2. Ersatz-MG-Abteilung Ulm. Sugerujac się krzyżykami przy nazwiskach, cała trójka zginęła gdzieś na froncie zachodnim.

Fotografia: Richard Schmid. Atelier, Urach Württemberg.
Data dodania: 25 marca
Datowanie przedmiotu: 1915 - 1918
Miejsce pochodzenia: Cesarstwo Niemieckie
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomogli w tworzeniu opisu: Naprawiacz Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 226 razy od 25 marca
Reklama
Dodaj komentarz
28 marca
Sorki za pociągnięcie OT o pociągach pancernych, ale...
W zalinkowanym artykule znajduje sie jedynie enigmatyczna wzmianka, że "...Podczas pierwszej wojny światowej, na froncie zachodnim, nie odegrały znacznej roli [...]".
Doprecyzuję zatem: jedyny przypadek ich użycia tamże, to udział brytyjskiego improwizowanego pociągu pancernego w początkowej fazie pierwszej bitwy o Ypres (w dniu 22 października 1914 wspierał pod La Bassée działania II Korpusu BEF generała Smith-Dorriena).
Natomiast Niemcy - a pisałem konkretnie o nich - nie użyli ich na tym froncie podczas I wojny światowej ani razu. 
Żeby zakończyć "off-top": pociągi pancerne działały natomiast na froncie austriacko-włoskim oraz oczywiście na froncie wschodnim. Ale to już zupełnie inna historia i chyba nie ma co tego dalej ciagnąć przy eksponacie zupełnie z tym nie związanym :-)
Edit PS: moja uwaga z godziny 13:48 dotyczyła - że przypomnę - nazewnictwa pododdziałów, a nie roli pociągów pancernych (to był drobny i poboczny wtręt).
28 marca
Tabory i owszem,ale w latach-1914-18 przerzucili się z transportem na kolej.Przy takiej ilości przewożonego sprzętu,ludzi i amunicji nie sposób było wozić wszystkiego transportem konnym.Tutaj masz Teddy ładne zdjęcie ochrony transportun https://www.alamy.com/armoured-train-wwi-image66053916.html
28 marca
Używali,ale nie odegrały znaczącej roli.https://dobroni.pl/artykul/-pociag-pancerny/568888
28 marca
I powiem Ci że masz nawet rację. W ogóle nie ogarnąłem tłumaczenia z niemiecką nazwą. Zug czyli pluton, z resztą zugfuhrer czyli plutonowy. Zug można inaczej tłumaczyć jako ciągnik ale raczej nie w tym przypadku. Z "Train" też masz rację - tabory. Dzięki za czujnosć, bo ja bujałem gdzieś w obłokach :)
 
28 marca
Przepraszam, ale mam poważną wątpliwość do do poprawności polskiej nazwy pododdziału.
"Feld-Maschinengewehr-Züg" to pluton karabinów maszynowych, a nie jakiś tajemniczy "pociąg polowy karabinów maszynowych" (zresztą Niemcy podczas I wojny światowej w ogóle nie użyli pociągów pancernych na froncie zachodnim).
Natomiast "Train-Abteilung" to batalion taborowy, nie kolejowy ("pociągowy").
26 marca
Rozumowanie jest prawidłowe! Wątpię,aby w czasie walk mieli czas na spotkania rodzinne.Wszystko wskazuje na to,że możesz mieć rację.
26 marca
Teraz tak mnie naszło, że zapewne i drugi z tyłu również jest w obsłudze pociągu MG, tym bardziej, że to brat. Szkoda, że nie widać mankietów, ale chyba nie ma nic przeciwko, żeby tak też sądzić... Jeszcze raz dzięki! 
26 marca
Pełna nazwa -Feld-Maschinengewehr-Züge (1. MG-Kompagnie) durch die 2. Ersatz-MG-Abteilung in Ulm.Sorki nie doczytałem wcześniej,że chcesz nazwę.
26 marca
Okej, już wszystko jasne, dzięki! Powiedz mi tylko jeszcze jak to brzmiało po niemiecku ten 'polowego pociągu karabinów maszynowych MG", żeby już operować w profesjonalnym słownictwie ;)
26 marca
Masz żołnierza z 246-tego regimentu piechoty z  przydziałem do polowego pociągu karabinów maszynowych MG,który wchodził w skład 246-tego,może nawet  pociągu pancernego,bo było jeszcze oprócz MG oznaczenie ZUG.Nosił on identyczny mundur jak żołnierz jednoski typowo pociągowej Train,ale nie można go przypisać do Train nr13,bo nie ma oznaczeń regimetu Train na pagonach..Pozdrawiam.
26 marca
Mmm, super. Co raz więcej informacji, podoba mi się to :) Czyli anallogicznie do pochodzenia żołnierzy to będzie to Württembergische Train-Abteilung Nr. 13 czy coś pomieszałem?
 
26 marca
Tutaj masz przykład piki niby piechoty,ale w rzeczywistości jest z jednostki Train.Żołnierze z Train moją identyczne rękawy z dwoma guzikami jak żołnierz z Twojej fotografi.Pozdrawiam.https://myvimu.com/exhibit/54788172-pickelhaube
26 marca
Dzięki za obszerne wytłumaczenie. Zanotuję sobie :) Ten polowy pociąg MG jak brzmiał po niemiecku?
26 marca
Przed pierwszą wojną światową wszystko było klarowne aż do bólu. Po rozroście armii w czasie wojny wprowadzono nowe formacje do regimentów piechoty.Zmienił się sprzęt i wchodziło nowe uzbrojenie.Musieli się jakoś odróżniać od siebie. Dam Ci przykład: spotkałem się z przypadkiem,że żołnierz piechoty miał zwykłą pikę,ale jak wchodził w skład obsługi możdzierza to zmieniał pikę na kugę,ale dalej był z regimentu piechoty-taki paradoks.Kluczem do szukania jest pewność z jakiego regimentu na 100% pochodzi.Potem patrzysz na guziki,jak Ci nie pasują to szukasz jakie formacje miał dodatkowo w składzie dany regiment.Nie ma tego za wiele w regimentach piechoty ze trzy bataliony odmieńców,a czasami wcale takowych nie posiadał.Z tymi czapkami to nie łam sobie głowy! Zdjęcie robione jest u fotografa ,który ma dwie czapki dyżurne pasujące do wszystkich formacji.Takie nowe przydziały i oznaczenia na mundurach miały logiczne wytłumaczenie.Przy tych stratach na froncie,gdzie czasami zostawało kilkudziesięciu żołnierzy z danego pułku łatwiej było ich rozdysponować po innych pułkach.Nie musiano zmieniać umundurowania i koszty malały.
26 marca
Czekałem, właśnie na komentarz z Twojej strony. Bardzo dziękuję za tą cenną informację! Po wzorze rękawa można wyczytać konkretny przydział w pułku? Pytam powaznie bo aż w takie szczegóły Niemieckiej Armii nigdy nie miałem okazji wchodzić... Ulm by pasował bo pułki z Wirtembergii. Przy okazji zobacz kokardy na ich czapkach. Kompletnie nie widać barwy landu - czarno-czerwono-czarnej. Są całkiem metalowe. Nigdzie się z takimi nie spotkałem. Przy okazji mam wrażenie, że schirmmutze są też starego wzoru, w kolorze Dunkeblau i Hellblau, ale do tego nie mam pewności.

 
26 marca
Zwróć uwagę Anemon na rękaw wzoru szwedzkiego z dwoma guzikami odbiegający od standartowego rękawa  piechoty z trzema guzikami. Żołnierz wchodził w skład 246 regimentu piechoty,ale przydział miał do polowego pociągu karabinów maszynowych MG-coś na wzór jednostek Train.Utworzono trzy takie "firmy" w Ulm,Hasselt oraz Loos.Piątego września 1914 r. trzeci batalion 246 umieszczono w koszarach 180-ego Pułku Piechoty i jest duże prawdopodobieństwo,że zdjęcie wykonono w tym okresie.Pozdrawiam.
25 marca
No i wiedzy na ten temat ( mam na myśli mundury ,jak i całą epokę ) potrzeba więcej jak kawałek ;-))
Pozdro !
25 marca
Bardzo dziękuję! Ostatnio nudy w domu to przeglądam swoją kolekcję zdjęć :) Laki, nadal pamiętam ;) 
25 marca
Niesamowite , gratuluję
25 marca
Bardzo fajnie wychodzi Ci ta kolorowanka gratuluje
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.