OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 8
<
>
Puszka od maski przeciwgazowej RSC wz.24. Jest to puszka tzw. krótka lub kawaleryjska wzorowana na francuskich puszkach z I wojny światowej. W odróżnieniu od późniejszych puszek do maski RSC mieściła tylko jeden filtropochłaniacz (w długich puszkach oprócz maski mogły znajdować się dwa filtropochłaniacze) . Wykonana jest z grubej stalowej blachy z wgłębieniami, co miało zapobiegać zgnieceniu puszki. Na pokrywce od wewnętrznej strony znajduje się instrukcja zakładania maski i pieczątka sierpień 1939 (być może data przyjęcia puszki wraz z maską na stan LOPP) . Na dnie znajduje się kartonowy okrąg pod, którym zazwyczaj umieszczano zapasowe szkła od maski. Puszka nie posiada długich pasków przekładanych przez ramię. Zachował się jedynie krótki pasek służący do zaczepienia puszki w tzw. pogotowiu gazowym czyli na 3 -4 guziku płaszcza lub munduru, co miało na celu usprawnić zakładanie maski w razie potrzeby. Puszka na paskach noszona była lekko z tyłu po prawej stronie.

 
Data dodania: 11 kwietnia 2020
Datowanie przedmiotu: 1924 - 1939
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 179 razy od 11 kwietnia 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.