OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 4
<
>
Awers: Głowa (lewy profil) cara Bułgarów Ferdynanda I, pod głową podpis grawera R.MARSCHALL, dookoła napis ФЕРДИНАНДЪ I ЦАРЬ НА БЪЛГАРИТѢ.

Rewers: Godło Bułgarii, w górnym otoku nazwa państwa ЦАРСТВО БЪЛГАРИЯ, nominał 20     ЛЕВA po obu stronach godła, pod nim data 1912, a w dolnym otoku data proklamowania niepodległości 22∙СЕПТ∙1908.

Emisja: 75 000 (oryginalne bicie z epoki - nie 'restrike'!)

Rant: gładki z inskrypcją БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ

Masa: 6,45 grama

Średnica: 21 mm

Stop: złoto próby 900

Mennica: WiedeńProjektant: Rudolf Marschall
Data dodania: 16 kwietnia 2020
Miejsce pochodzenia: Bułgaria
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomogli w tworzeniu opisu: simply404 Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 148 razy od 16 kwietnia 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
17 kwietnia 2020
Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Widzę, że od Kolegi będzie można się dużo nauczyć. Jeśli August III miał coś z ojca to wcale się nie dziwię, że jego potomkowie wciąż żyją :) Pozdrawiam.
17 kwietnia 2020
Mała tarcza w istocie jest herbem Saksonii - ale też matki Ferdynanda, księżniczki francuskiej Marii Klementyny Leopoldyny Karoliny Klotyldy Orleańskiej, po ślubie znanej jako Klementyna Sachsen-Coburg-Gotha. Jest to też godło Saksonii, a przede wszystkim pierwotnie jest herbem rodziny Wettynów od trzeciej dekady XV wieku. Jest to spore uproszczenie, bo Wettynowie wywodzą się od Teodoryka (inna wersja imienia to Thierry lub Dietrich), który żył w latach około 920-975 i jest najstarszym znanym protoplastą Wettynów - wtedy mieli inny herb. Czarnego lwa na żółtym tle Wettynowie zaczęli używać za czasów Konrada Wilekiego - margrabiego Miśni (początek XII wieku). No a w 1422 roku Wettynowie w osobie Fryderyka I Kłótnika (1422–1428) przejęli od Askańczyków księstwo Saksonii razem z herbem w postaci fragmentu zielonej korony przecinającej skośnie pole w żółto-czarne poziome pasy. Reasumując - najprostsza odpowiedź to: jest to herb Saksonii :) Rozpisałem się trochę... Generalnie historia Wettynów jest bardzo ciekawa, a ich drzewo genealogiczne wciąż się rozrasta - a nie każdy wie, że wciąż żyją potomkowie Augusta III :)
Kustosz
17 kwietnia 2020
Ten lew ma na piersi herb przypominający saksoński. Orientuje się może kolega co to za herb? Gratuluję kolejnej ciekawej monety.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.