16 BEKKER WARSZAWA - Lefaucheux

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 41
<
>
Denko od amunicji myśliwskiej systemu Lefaucheux z broni gładkolufowej.
Kaliber 16
Sygnatura cyrilicą:  №2 К и Ю Беккеръ 12 Варшава 
w centralnym położeniu dwugłowy orzeł - godło Cesarstwa Rosyjskiego
Producent: C. i J. Bekker
Głównym właścicielem i założycielem firmy był Karol August Bekker, cechowy mistrz rusznikarski (30.06.1805 Poznań – 03.09.1887 Warszawa).  W roku 1826 otworzył swój pierwszy zakład rusznikarski na warszawskiej Pradze. Około roku 1830 przeniósł go na Krakowskie Przedmieście 391, gdzie rozpoczął działalność pod szyldem "fabryka broni palnej". Pierwszym współpracownikiem Karola został jego brat Juliusz Edward Bekker, również rusznikarz. W polowie 1837r. Karol Bekker przyjął do swojej firmy znakomitego rusznikarza Fryderyka Rauschera. Wysoka jakoś wyrobów spowodowała, zmiane nazwy zakładu na: "Królestwa Polskiego, patentowana fabryka Broni myśliwskiej Bekkera i Rauschera". Przed 1854r bracia Karol i Juliusz Bekkerowie spłacają Fryderyka Rauschera i przejmują zakład na własność. Od tej pory firma działa pod nazwą: C. i J. Bekker. Firma działała do końca XIXw.
 Źródło: „Bekker i Rauscher” warszawska spółka rusznikarska z pierwszej połowy XIX wieku  (Przyczynek do dziejów rusznikarstwa warszawskiego.), „Muzealnictwo” 1993, nr 35;
Nabój Lefaucheux (trzpieniowy), nazywany także sztyftowym – nabój scalony opracowany w pierwszej połowie XIX w. przez francuskiego rusznikarza Casimira LefaucheuxAmunicja ta była stosowana m.in. w BelgiiAngliiFrancjiSzwajcarii i Austrii. Obecnie uznawana za przestarzałą i wyparta przez amunicję centralnego zapłonu.Nabój trzpieniowy zwykle składa się z mosiężnej łuski, zazwyczaj bez kryzy, zawierającej ładunek, pocisk oraz umieszczonej wewnątrz spłonki, zbijanej wystającą z łuski pionową iglicą, w którą uderzał kurek mający płaską główkę. Rozdęcie łuski przy strzale uszczelniało komorę i zapobiegało ucieczce gazów na zewnątrz. Elastyczność mosiądzu pozwalała łusce powrócić do pierwotnych rozmiarów po spadku ciśnienia, co ułatwiało wybijanie łuski z komory.
Źródło wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nab%C3%B3j_Lefaucheux_(trzpieniowy)
Kaliber broni śrutowej oznacza ilość kul ołowianych o jednakowej średnicy lufy jaką można odlać z jednego funta angielskiego ołowiu.
W tym przypadku dla kalibru szesnaście można odlać szesnaście kul.Kaliber szesnaście jest mniejszy niż kaliber dwanaście.
Data dodania: 19 kwietnia 2020
Datowanie przedmiotu: 1854 - 1900
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 295 razy od 19 kwietnia 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.