Niemcy - Fotografie z albumu - Czołg Pz.Kpfw. 38

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
335 / 429
<
>
Fotografie z albumu, często wymiar foto to 45mm x 40mm, czasem pdpisane w większości niestety brak jakiejkolwiek informacji gdzie i kiedy zrobione.

Fotografia niemieckiego czołgu

Nie propaguje żadnej ideologi w swoich zbiorach.
Data dodania: 11 maja 2020
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 275 razy od 11 maja 2020
Reklama
Dodaj komentarz
18 maja 2020
Mówisz i masz [img]  lecz niczego to nie wyjaśnia. Prawdopodobny napis to /Pensjon wagner/ czyli pensjonat Wagner ?? i jak  to ma się do zdjęcia, Być może podpis dotyczy zdjęcia z lewej strony.
18 maja 2020
Dokładnie tak. Ćwiczenie wyszło nam na piątkę. Teraz Janek pokaże nam opis zdjęcia który jest z lewej strony w jeżyku niemieckim i będziemy mieli koniec zabawy w pod katem "gdzie"? Zostanie nam tylko do rozwiązania czym trafiony. Pozdrawiam i dziękuje. U mnie niestety nie ma tego typu wozów. W lutym byłem w Muzeum Pattona w Louisville. Stoi tam ładny StuG wydobyty z jeziora Khudobelkino (numer 93820). Jakbyś potrzebował fotki to zrobiłem ponad 60 sztuk pod kątem detali. 
Kustosz
17 maja 2020
Tylko, że żadne z dotychczas zamieszczonych zdjęć z tej kolekcji nie wskazywało na związek z Bałkanami, więc ten kierunek zupełnie pominąłem (może słusznie, może nie).
Tak czy siak, wyszło nam ciekawe ćwiczenie.
W wolnej chwili pogmeram w swoich materiałach - może uda mi się  ustalić średnicę łbów nitów albo inny wymiar odniesienia. W zeszłym roku oglądałem ten czołg w muzeum w Lesanach (tzn przedwojenny czechosłowacki), szkoda, że wówczas nie pomierzylem :-)

Pozdrawiam serdecznie
 
17 maja 2020
Dorzućmy jeszcze kilka innych możliwości: 
W kwietniu 1941 r. Czołgi Pz.38 (t) 8. Dywizji Pancernej wzięły udział w operacji "Marita", ataku na Grecję i Jugosławię. Dywizja zaatakowała z Austrii i Węgier. Działała głównie w Chorwacji, której ludność spotkała Niemców jako wyzwolicieli. Zakończenie walk na Bałkanach nastąpiło 27 kwietnia po kapitulacji Grecji. Podczas operacji dywizja straciła siedem czołgów. (takie same są straty jak w kampanii w roku 1939). Czołgi tego typu były używane przez sojuszników (wojska słowackie, rumuńskie, bułgarskie, węgierskie.......................i jako zdobyczne były tez używane przez Armie Czerwoną). Możliwości mamy wiele. Dochodzi do tego jeszcze czołg jako cel na poligonie do strzelań, testów........itd. Nie neguje że to jest Francja. W mojej ocenie argument krzyża na pancerzu jest mocnym zbiciem tezy o walkach w kraju. Ale wariantów mamy więcej niż nam się wydaje. Szkoda ze nie widać numeru bocznego.  Jakiej wielkości on miał przednie nity? To pomogło by nam ustalić kaliber.  Co do Ur-a. Odległość strzału jest ważna i pod jakim kątem było trafienie. Pozdrawiam. 
 
Kustosz
17 maja 2020
No, nie spodziewałem się aż takiego odzewu... :-) Fajne i inspirujące uwagi - dziękuję!
Faktycznie, przestrzelin jest wiecej. Co do ich charakteru, to przedstawiłem swój wniosek końcowy, ale widzę, ze powinienem wrócić i omówić także te możliwości, które wydaly mi sie mniej prawdopodobne. 
Przyznam, że także zastanawiałem się nad zestawem kb Ur plus Bofors, ale  - po pierwsze - mała przestrzelina wygląda mi bardziej na przebicie kinetyczne twardym pociskiem przeciwpancernym, niż na korek wybijany po uderzeniu miękkiego pocisku Ur-a. Z kolei ta większa sprawia wrażenie kalibru raczej 45-47mm, niż boforsowego 37mm. Po drugie, czołg Panzerwaffe z kampanii wrześniowej powinien miec jasny kontrastowy krzyż od frontu - a tu go nie zauważyłem. No i po trzecie (to już bardzo subiektywne) - zdjecie pojawilo sie wśród innych z kampanii francuskiej. Oczywiscie wszystkie trzy przesłanki moga być mylne (krzyża z jakiegoś powodu moglo nie być, mogłem źle ocenić przebicia, a zdjęcie nie ma związku z czerwcem 1940), ale jednak bardziej prawdopodobny wydał mi się zestaw 25 mm plus 47 mm  (Francja) niż ten wrześniowy 1939. Oczywiscie roztrzygająca bylaby identyfikacja wraku (data i okolicznosci straty) przez kogoś, kto mocno siedzi w temacie strat Panzerwaffe.
Dla porządku odnotuje jeszcze (mało prawdopodobne, moim zdaniem) możliwe datowanie na lato / jesień 1941 i zestaw PTR-D 14,5 km plus 45 km armata ppanc - czyli front wschodni.
Pozdrawiam serdecznie
17 maja 2020
Ja mam zdjęcie, ale dzięki Wam i Waszej dociekliwości koledzy zobaczyłem coś więcej.
Dziękuję pięknie.
Pozdrawiam
17 maja 2020
Podbijam stawkę i daję czwarte trafienie na wysokości środka klapy w prawo na zgięciu..Trzy trafienia prawie na tym samym poziomie na górze i jedno na samym dole.Miłego dnia.
17 maja 2020
Chciałbym wprowadzić małą korektę do tego opisu. Widzę jedno trafienie więcej z tej samej broni. Po wielkości przebicia jestem za opcją trafienia z karabinu ppanc w dwa miejsca. Myślę ze tam jest wlot w granicach 16 mm (może być to polski Ur). To drugie jest od uszkodzonej klapy w lewo (3 nity). Ur zostawiał taki ślad. Trzecie trafienie w klapę jest już poważniejsze i możliwe ze było z działka ppanc (Bofors 37 mm?). Ktoś nie znał skuteczności swojej broni i wsadził w niego kilka strzałów więcej niż powinien. Takiej opcji nie możecie panowie wykluczyć. W walkach w Polsce (m.in. pod Częstochową i nad Bzurą) brało udział 59 czołgów tego typu, straty wyniosły 7 maszyn. Można się uśmiechnąć do miłośników pancernych wraków. Oni znają fotki wielu trafionych czołgów i ich lokalizacje. Pozdrawiam
16 maja 2020
Dużo ciekwych informacji wynikło z tego zdjęcia, dzięki TeddyBear
Kustosz
13 maja 2020
Przyjrzałem się zdjęciu, bo mnie nieco zaintrygowało.
Mamy na nim czołg w wersji dowódczej - bez kadłubowego karabinu maszynowego. Otwór po jego jarzmie osłoniety jest okragłą płytą. Co ciekawe, brzeg tej płyty jest wyszczerbiony w charakterystyczny sposób, a sama płyta odstaje (proszę spojrzeć na cień, jaki rzuca). Wygląda, jakby trafił tam pocisk.
Co jeszcze bardziej ciekawe, na przedniej dolnej płycie kadłuba, między czwartym a piątym nitem od prawej, wyraźnie widać przebicie pancerza. Wielkość otworu sugeruje, że może to być to wynik trafienia z z francuskiej armaty ppanc kalibru 25 mm. To z kolei datowało by zdjęcie na czerwiec 1940 roku gdzieś we Francji, a sam czołg należałby do 7 albo 8 Panzerdivision.
11 maja 2020
Dzięki
Kustosz
11 maja 2020
Pz.Kpfw. 38 (t).  Fajne zdjęcie.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.