Fallschirmjager z Ausbildungs und Ersatz Abt -H.G.
Fallschirmjager z Ausbildungs und Ersatz Abteilung "Hermann Göring"- Gdańsk, marzec 1945.
Fliger (szeregowy wojsk lotniczych i spadochronowych) ma na sobie standardową bluzę wojsk lotniczych, spodnie spadochroniarskie, kurtkę spadochroniasrską późniejszego wzoru z kamuflażem (nie jest spięta w kroku), czapkę polową w wersji dla Luftwaffe, buty Gebirgsjager, niestandardowy (czarny) pas z klamra Luftwaffe, szelki brązowe (własciwe dla tej formacji), chlebak z przytroczonymi niekompletnymi- menażką i manierką, bagnet i niestandardowe (czarne) ładownice do Kar98k w którego jest uzbrojony. Dodakowo, do walki na bliskie odleglosci, zolnierz uzbrojony w pistolet P09- Parabellum. Sylwetka przedstawia typowego dla końca wojny spadochroniarza który ani pod względem wyszkolenia, ani doświadczenia bojowego w operacjach powietrznodesantowych ani umundurowania niewiele ma już wspólnego z tą elitarną formacją.
Fallschirm-Panzer-Ersatz- und Ausbildungs-Regiment Hermann Göring Pułk szkoleniowy i zapasowy powstał pierwotnie jako Flak-Ersatz-Abteilung General Göring 26 sierpnia 1939 roku. W lecie 1940 roku, jego pięć baterii (z których się skałdał) zostało przeniesione do Holandii. Wiosną 1942 w Utrecht, został przemianowany na Ersatz-Bataillon Hermann Göring w składzie szesciu kompanii i czterech baterii artylerii. w zimie 1942/43 został znów przeorganizowany do Ersatz-Regiment Hermann Göring z czterema batalionami. W lecie 1944 przemianowany na Fallschirm-Panzer-Ersatz- und Ausbildungs-Regiment Hermann Göring. W styczniu 1945, stacjonując w Rypinie został podzieloiny na Fallschirm-Panzer-Ersatz- und Ausbildungs-Regiment 1 Hermann Göring i Fallschirm-Panzer-Ersatz- und Ausbildungs-Regiment 2 Hermann Göring. Jednak część pododziałów pozostała w Holandii i po przemianowaniu nosiły nazwy: Fallschirm-Panzer-Ersatz- und Ausbildungs-Brigade Hermann Göring (z pozostałości sztabu) i Fallschirm-Jäger-Regiment 31. Oba bataliony zapasowe z Prus Wschodnich (Rypin) trafiły do Grudziądza gdzie według niektórych zrodeł zostały zniszczone. Niektóre źródła podają jednak że częsci żołnierzy udało się oderwać od nieprzyjaciela w trakcie walk o cytadelę i dotrzeć do Gdańska gdzie wzięły udział w obronie tego miasta, między innymi na pozycjach na Górze Gradowej (Hagelsberg). Według tych źródeł, niedobitki (określane jako batalion) zostały zniszczone na Stogach.
Skala 1/6. Sylwetka wykonana w oparciu o detale wykonane przez Dragon Models Ltd. Weathering osiągniety dzięki materiałom wyprodukowanym przez Tamiya oraz materiałom niestandardowym.
Data dodania: 12 maja 2020
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis
Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.
Eksponat został odwiedzony łącznie 218 razy od 12 maja 2020
pozdrawiam.
Swoją drogą, kilka lat temu szczątki żołnierza z HG znaleziono w jednym z tuneli naszej cytadeli:
https://forum.odkrywca.pl/topic/17357-zapdywspadquothgquot/
11 lutego 2003 znaleziono ....
http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=7&t=3305&start=25
Jednostka przeszła prawdziwe piekło najpierw w obronie Grudziądza (głownie cytadela) a później jej część (głównie niedobitki którym udało się wyrwać z Grudziadza (ale i zdaje się jakaś kompania została wcześniej wyłączona z batalionu) a później w Gdańsku. Generalnie źródla zgadzają się iż Ci, którzy przezyli obronę miasta, zgineli na Stogach (nadmorska dzielnica Gdańska) na skutek (i tutaj jużnie ma zgodności) albo bombardowania z powietrza albo ostrzału artyleryjskiego.
Sam weathering zajął mi sporo czasu ale robiłem to pierwszy raz na taka skalę i używałem czasmi naprawdę bardzo dziwnych (żeby nie powiedzieć- podejrzanych) technik.