Artylerzysta ze Sturmartillerie Kompanie.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
16 / 72
<
>
Artylerzysta ze Sturmartillerie Kompanie/ Fallschirm-Panzer-Artillerie-Regiment 2 "Hermann Göring"- Prusy Wschodnie, jesień 1944.

Artylerzysta z pododdziału dział szturmowych Dywizji "Hermann Göring" ubrany jest w mundur dla wojsk pancernych ale w kolorze zbliżonym do feldblau. Jest to mniej spotykana wersja drelichowa z dużymi kieszeniami na bluzie i nogawce spodni. Na głowie czapka polowa (hełm stalowy), pod bluzą mundurową sweter. Na nogach czarna wersja trzewików, bez opinaczy. Pas brązowy z klamrą Luftwaffe a na nim kabura z bronia osobistą.

Załogi dział szturmowych używały mundurów które były kopią mundurów wojsk pancernych ale w barwach wojsk lądowych. W związku z tym iż artyleria szturmowa należala do korpusu artylerji a nie pancernego, załogi dział szturmowych nosiły patki i waffenfarbe artylerii wojsk lądowych. Jednak pododdziały artylerii szturmowej formacji Luftwaffe odstawały od tych zasad. Pomijając fakt iz często wykorzystywano zwykłe mundury LW a nie te o kroju dla wojsk pancernych, według regulaminu powinni oni byli nosic patki w kolorze munduru a na nich (o dziwo) symbol wojsk pancernych czyli czaszkę z piszczelami. Tyczyło się to również dywizji HG. Jednak z różnych powodów, artylerzysci szturmowi HG nosili dywizyjne białe patki (czasem z czerwonym obszyciem artylerii) z przypiętymi symbolami broni pancernej. Sturmartillerie Pododdziały dział szturmowych (artylerii pancernej) były częscią pułków artylerii w dywizjach piechoty, gernadierów i grenadierów pancernych. Cieszyły się one szczególną estymą w tych jednostkach gdyż zapewniały wsparcie artyleryjskie na pierwszej linii a w obronie ich obecność zawsze podnosiła morale. Pomimo iż były to pojazdy pancerne które chyba jednak więcej miały wspólnego z czołgami niż artylerią, będąc częścią pułków artyleryjskich formalnie należały do korpusu artylerii więc załogi nosiły czerwone waffenfarbe. Poza dywizyjnymi, strukturalnymi pododdziałami artylerii szturmowej, istaniały także samodzielne baterie i bataliony dział szturmowych. Te drugie zostały później przeformowane w brygady. Skala 1/6. Sylwetkę złożono w oparciu o detale wyprodukowane przez Dragon Models Ltd., Patches of Pride oraz wykonane własnoręcznie.
Data dodania: 18 maja 2020
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 188 razy od 18 maja 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.