Sanitäter (fliger) z 23JR(L) z 12 Feld Div. (L)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
24 / 72
<
>
Sanitäter (fliger) z 23JR(L) z 12 Feld Division (L)- Półwysep Sworbe, październik 1944.
Sanitariusz ubrany w standardowy, sukienny mundur Luftwaffe. Na nogach trzewiki z opinaczami brezentowymi w kolorze feldblau, na głowie furażerka która była najpopularniejszym nakryciem głowy w Luftwaffe. Regulaminowe, brązowe, skórzane oporządzenie uzupełnione o skórzaną bandażownicę, chlebak w wersji ogólnowojskowej, manierkę medyczną i rzadszą wersję torby medycznej wykonanej ze skóry. Żołnierz posiada standardowe (ciemnozielone) patki dywizji polowych z obszyciem wskazującym służbę (w tym przypadku chabrowy dla służb medycznych). Śanitariusz uzbrojony w pistolet P08 (kabura z lewej strony), co było częstym zwyczajem ale tylko na froncie wschodnim.

12. Luftwaffe Feld Division została sformowana jesienią 1942 i zimą 1942/43. W lutym 1943 została wysłana na frony w okolice Leningradu, gdzie przez dłuzszy czas zajmowała pozycje w tak zwanym Worku Wołkowskim. W tym czasie, w listopadzie 1943, jak wszystkie inne dywizje polowe Luftwaffe, włączona do wojsk lądowych i przemianowana na 12. Feld Division (L). Po sowieckiej kontrofensywie odblokowującej Leningrad wycofywała się wraz z całym frontem, tocząc ciężkie walki odwrotowe poprzez Kraje Bałtyckie do Kurlandii. W tym czasie nie dość że sama nie była rozwiązana mimo poniesionych strat, to wchłaniała niedobitki innych, rozwiązanych dywizji polowych, jako uzupełnienia. W Kurlandii jeden pułk został wysłany dla wzmocnienia obrony Półwyspu Sworbe. Po załamaniu się tamtejszej obrony, to co zostało z całej dywizji zostało wysłane drogą morską do Gdańska. W Gdańsku, gdzie została wzmocnina batalionem strzelców Kriegsmarine, toczyła cięzkie walki obronne na obrzeżach miasta a później w samym mieście. Poniosła ciężkie straty i zdegradowana do wielkości kampfgruppe oddała się pod rozkazy 4. Panzer Division (najsilniejszej jednostki z tego samego korpusu, wciąż posiadającej duży potencjał bojowy). Wraz z nią żołnierze z 12-tej polowej trafili na Mierzeję Wiślana gdzie poddali się sowietom w maju, po kapitulacji III Rezeszy. Obok 21. Feld Division (L) (utworzonej z wcześniejszej "Meindl Division") była to najlepsza dywizja polowa Luftwaffe. Miała ocenę bardzo dobrej jednostki defensywnej a a w ramach walk obronnych wykazała się nieraz w kontratakach.

Uwaga- zdjęcie z tłem wykonane przed zmiana nakrycia głowy (czapka polowa M43).

Skala 1/6. Figura złożona z dtali wyprodukowanych przez Dragon Models Ltd. oraz wykonanych włąsnoręcznie.
Data dodania: 27 maja 2020
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 234 razy od 27 maja 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
3 czerwca 2020
Dziękuję! :)
2 czerwca 2020
Super -  moje gratulacje
Kustosz
27 maja 2020
Dzieki Panowie.
Kustosz
27 maja 2020
Świetna ta figurka. Robi wrażenie! Gratuluje i pozdrawiam 
Kustosz
27 maja 2020
No skoro tak uważacie to jutro będzie jego kolega z Felgendarmerie (będą mieli dużo wspólnych tematów do przedyskutowania) .   :D
Kustosz
27 maja 2020
Zimny "aryjski"wzrok...jestem za symulantem !
Pozdrawiam ;-))
Kustosz
27 maja 2020
Albo chłodnym okiem- "...Ty chłopie to do rana nie dotrzymasz...".   ;)
Kustosz
27 maja 2020
Ten wyraz twarzy i cała postawa: "...no i co, symulancie?" :-)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.