Oficer FLIVO z nieznanej jednostki- Front Wschodni

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
30 / 94
<
>
Oficer FLIVO z nieznanej jednostki- Front Wschodni, jesień1943.
Oficer pełniący obowiązki FLIVO ubrany w oficerską wersję Fliegerblouse, stalowoszare bryczesy, buty oficerskie. Na oficerskim pasie nosi tylko kaburę z bronią osobistą. Na głowie specjalna wersja "pilotki"  z zamontowanymi słuchawkami i laryngofonem.

Stanowisko oficera FLIVO czyli Fliegerverbindungsoffizier, w związkach taktycznych wysokiego szczebla (w których udział miały wojska szybkie, czyli pancerne i zmotoryzowane), było stanowiskiem oficera łącznikowego Luftwaffe odpowiedzialnego za precyzyjne naprowadzanie lotnictwa szturmowego współpracujacego z wojskami lądowymi, na wskazane cele. W istocie, wokół oficerów FLIVO byly stworzone małe komórki personelu posiadające własny wyspecjalizowany sprzęt. Były one zmechanizowane i używały radiostacji mobilnych na wozach typu SdKfz. 251/3 w wersji specjalnej dla FLIVO  a wyposażone dodatkowo w radiostacje FuG 7 które pracowały na częstotliwosciach Luftwaffe. Pierwsze tego typu próby -ścisłej współpracy lotnictwa szturmowego i wojsk lądowych, koordynowane z pomocą oficera łącznikowego Luftwaffe, przeprowadzano juz w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Po wybuchu II Wojny Światowej, szybko zaczęto realizować te założenia na szeroką skalę. Wyżsi szczeblem dowódcy Heer, dowodzący związkami taktycznymi, a zwłaszcza ci, którzy rozumieli ideę Blitzkriegu, bardzo cenili, chwalili i chętnie korzystali z "uslug" Flivo im przydzielonych, niejednokrotnie podkreśląjąc w swych powojennych wspomnieniach ich pełen profesjonalizm i zaangażowanie. Na stanowiska oficerów Flivo, najczęściej wyznaczano doświadczonych pilotów lotnictwa szturmowego (bombowców nurkujacych) którzy dłużej nie mogli, z różnych powodów , wykonywać swoich zadań jako piloci a jednocześnie znali taktykę i zasady działania tego typu lotnictwa.
Typowa komórka Flivo składała się z: -Oficer (Flivo) -Podoficer (radiotelegrafista) -Dwoch żołnierzy z korpusu szeregowych (radiotelegrafisci) -Jeden szeregowy (kierowca). Jeden pojazd SdKfz. 251/3 w wersji specjalnej.

Uwaga- proszę zauważyć, na drugim ujęciu archiwalnym, jako tylny karabin maszynowy na SdKfz. 251/3 zamontowano karabin MG15.


Skala 1/6. Figurę złożono z detali wyprodukowanych przez Dragon Models Ltd.
 
Data dodania: 31 maja 2020
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 232 razy od 31 maja 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.