Oficer FLIVO z nieznanej... w Muzeum Jurgen w MyViMu.com

Oficer FLIVO z nieznanej jednostki- Front Wschodni

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
24 / 49
<
>
Oficer FLIVO z nieznanej jednostki- Front Wschodni, jesień1943.
Oficer pełniący obowiązki FLIVO ubrany w oficerską wersję Fliegerblouse, stalowoszare bryczesy, buty oficerskie. Na oficerskim pasie nosi tylko kaburę z bronią osobistą. Na głowie specjalna wersja "pilotki"  z zamontowanymi słuchawkami i laryngofonem.

Stanowisko oficera FLIVO czyli Fliegerverbindungsoffizier, w związkach taktycznych wysokiego szczebla (w których udział miały wojska szybkie, czyli pancerne i zmotoryzowane), było stanowiskiem oficera łącznikowego Luftwaffe odpowiedzialnego za precyzyjne naprowadzanie lotnictwa szturmowego współpracujacego z wojskami lądowymi, na wskazane cele. W istocie, wokół oficerów FLIVO byly stworzone małe komórki personelu posiadające własny wyspecjalizowany sprzęt. Były one zmechanizowane i używały radiostacji mobilnych na wozach typu SdKfz. 251/3 w wersji specjalnej dla FLIVO  a wyposażone dodatkowo w radiostacje FuG 7 które pracowały na częstotliwosciach Luftwaffe. Pierwsze tego typu próby -ścisłej współpracy lotnictwa szturmowego i wojsk lądowych, koordynowane z pomocą oficera łącznikowego Luftwaffe, przeprowadzano juz w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Po wybuchu II Wojny Światowej, szybko zaczęto realizować te założenia na szeroką skalę. Wyżsi szczeblem dowódcy Heer, dowodzący związkami taktycznymi, a zwłaszcza ci, którzy rozumieli ideę Blitzkriegu, bardzo cenili, chwalili i chętnie korzystali z "uslug" Flivo im przydzielonych, niejednokrotnie podkreśląjąc w swych powojennych wspomnieniach ich pełen profesjonalizm i zaangażowanie. Na stanowiska oficerów Flivo, najczęściej wyznaczano doświadczonych pilotów lotnictwa szturmowego (bombowców nurkujacych) którzy dłużej nie mogli, z różnych powodów , wykonywać swoich zadań jako piloci a jednocześnie znali taktykę i zasady działania tego typu lotnictwa.
Typowa komórka Flivo składała się z: -Oficer (Flivo) -Podoficer (radiotelegrafista) -Dwoch żołnierzy z korpusu szeregowych (radiotelegrafisci) -Jeden szeregowy (kierowca). Jeden pojazd SdKfz. 251/3 w wersji specjalnej.

Uwaga- proszę zauważyć, na drugim ujęciu archiwalnym, jako tylny karabin maszynowy na SdKfz. 251/3 zamontowano karabin MG15.


Skala 1/6. Figurę złożono z detali wyprodukowanych przez Dragon Models Ltd.
 
Data dodania: 31 maja, 21:29
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 67 razy od 31 maja, 21:29
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.