Feldwebel (pilot) z Jagdgeschwader 2.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
33 / 92
<
>
Feldwebel (pilot) z Jagdgeschwader 2. ( I./JG 2) "Richthofen" - Évreux, wiosna 1944.Zasłużony podoficer personelu latającego (o czym świadczy naszywka na lewym mankiecie), należący do korpusu pilotów (odznaka pilota na lewej kieszeni) ubrany jest w mundur wyjściowy, składający sie z czterokieszeniowej bluzy, koszuli z krawatem, spodni, butów marszowych, pasa z klamrą Luftwaffe oraz czapki garnizonowej. Do jego wyróżnień należ między innymi: sznur strzelecki, EK I, baretka Alte Kämpfer. Nad prawym mankietem opaska honorowa z nazwą jednostki.Jagdgeschwader 2 "Richthofen"

We rześniu 1939 roku nie byla jeszcze w pełni sformowana i składała się tylko z Geschwaderstab i I. Gruppe. W czasie Kampanii Wrześniowej odpowiadała za obronę Berlina, choć czasowo była przeniesiona do Prus Wschodnich. Jesienią 1939 wysłana do Frankfurtu nad Menem jako jednostka obrony przestrzeni powietrznej. W 1940 sformowano II. i III. Gruppe. W Kampanii Francuskiej brała udział do czasu zatrzymania wojsk wlasnych w Dunkierce. W czasie Bitwy o Anglię stacjonowała w Cherbourg-Le Havre skąd brała udział w walkach powietrznych a po przegranej zabezpieczała północne wybrzeże Francji.

Jesienią 1941 sformowano 10. Jabo Staffel. W 1942 wykonywała powietrzne ubezpieczenie podczas operacji "Cerberus" W tym samym roku sformowano Staffel – 11. Höhenstaffe.l Brała udział w zwalczaniu desantu pod Dieppe. Jesienią 1942 –  II. Gruppe została przeniesiona na Sycylię, a następnie do Afryki gdzie walczyła do marca 1943 roku a w trym czasie 11. Staffel również została  wysłana na Sycylię a następnie przekazana do JG 53. W 1943 – 10. Staffel została wykorzystana do formowania SKG 10. Na początku i wiosną 1944 I. Gruppe bierze udział w walkach we Włoszech, ale w momencie rozpoczecia operacji"Overlord"pojawiła się w Normandii. W sierpniu tego samego roku została wycofana do Rzeszy. W styczeniu 1945 – JG 2 brała udział w Operacji "Bodenplatte" zaś w kwietniu 1945, wycofana z rejonu Hesji do Monachium gdzie jednostka została rozwiązana.Skala 1/6. Figura złozona w oparciu o detale wyprodukowane przez Dragon in Dreams oraz Dragon Models Ltd. Niektóre detale własnoręcznie przerobione w celu dostosowania do sylwetki.

Figura nie jest dokładną kopią podoficera ze zdjęcia ale jest nim bardzo mocno inspirowana.
Data dodania: 3 czerwca 2020
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 312 razy od 3 czerwca 2020
Reklama
Dodaj komentarz
16 stycznia 2022
Dzięki fajne foto 
Kustosz
15 stycznia 2022
@ ww2guy- Kiedyś pytałeś o bluzy tuchrock i waffenrock (czterokieszeniowe) na froncie. Gdy Ci odpowiadałem nie miałem zdjęcia podoficera w takiej bluzie  w warunkach bojowych, teraz juz mam. Co prawda to wciąż nie sierżant, ale plutonowy to też podoficer. Przy okazji- zdjęcie niejako przedpremieerowo bo czeka na swoją kolejkę do dodania do kolekcji.

27 grudnia 2021
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź (=
Kustosz
27 grudnia 2021
Bluzy czterokieszeniowe (waffenrock i tuchrock) nie były jakimiś specjalnymi bluzami do munduru wyjsciowego lub paradnego. Były to typowe bluzy słuzbowe tak samo jak późniejsza fleiegerblouse która ostatecznie przyjęła się do powszechnego użytku. Tak więc były używane przez wszystkie szraże w każdej sytuacji. Oczywiście, wersja oficerska była wykonana napewno z lepszego materiału i niewątpliwie posiadała wiele indywidualnych cech zwłaszcza gdy była uszyta prywatnie na miarę z prywatnego zamówienia co było powszechne (na przykład z gabardyny). Jednak zwykli żołnierze i znaczna część podoficerów, którzy zostali pierwotnie umundurowani w te bluzy, używała jej jako normalny mundur słuzbowy. Niestety nie mam zdjęcia podoficera ale mam dwa zdjęcia szergowych i kaprali używjących tych bluz w normalnej służbie. 


Żołnierze 2 i 3ciod lewej oraz pierwszy od prawej, noszą bluzy Waffenrock na równi z fliegerblose kolegów jako mundury służbowe.

Żołnierze Dywizji Polowej Luftwaffe- pierwszy i drugi od lewej noszą Tuchrock lub Waffenrock w warunkach polowych. 
Wielu podoficerów, zwłaszcza tych którzy czuli rychły awans na stopień oficerski, dokonywało przeróbek sortów mundurowych za własne pieniądze, lub używali niektórych elemnentów umundurowania lub oporządzenia z sortów oficerskich (buty oficerskie, bryczesy, pasy) ale trzeba pamietać iż główne zaopatrzenie ich w mundury było według regulaminów z tych samych źródeł co żołnierzy korpusu szeregowych. Reasumując- tak, jaknajbardziej, podoficerowie mogli i niewatpliwie nosili w warunkach bojowych bluzy czterokieszeniowe wzoru Tuchrock i Waffenrock.
27 grudnia 2021
Bardzo ciekawa figurka. Mam pytanie do znawcy tematu czy feldwebelom Luftwaffe trafiały się czasem mundury z czterema kieszeniami na froncie? 
Kustosz
3 czerwca 2020
Przekażę feldweblowi... :P 
3 czerwca 2020
Gratulacje - dla Feldwebela  [img]
Kustosz
3 czerwca 2020
Dzięki. Pozdrówka!
Kustosz
3 czerwca 2020
Na pocieszenie, większość kolekcjonerów ma te same dylematy... ;) gratuluję kolejnej figurki
Kustosz
3 czerwca 2020
Gdyby środki, możliwości i przestrzeń były nieograniczone to dopiero byłoby pole dla innspieracji...   :D   Pozdrawiam!
Kustosz
3 czerwca 2020
Twoje inspiracje są bardzo ispirujące ;-))  !
Gratuluję !!!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.