OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
48 / 58
<
>
Ułanka należała do ułana Frener'a pierwszego szwadronu z Ulanen-Regt. König Karl (1. Württembergisches) Nr.19(Ulm, Wiblingen) XIII Armee Korps.Sprowadziłem ją z miejscowości Ulm z tej samej co stacjonował regiment.Zachowało się mocowanie na szpangę na dwa medale.Z uwagi na możliwość rozdarcia Paraderabatten założyłem ją tylko na górne guziki.Epolety model z 1873 roku.Ciekawy jest sposób obszycia skórą dziurek guzików stosowany przez tego producenta oznaczonego literami "ga".Tuszowa pieczątka „BAXIII” oznacza -magazyn odzieży Bekleidungsamt -Army dla XIII Armee-Korps. "W 1808 roku Prusy wprowadziły do swojej armii pułki Ulanów (lancerów),aby naśladować polskich ułanów,podobnie jak wiele narodów: zwłaszcza po występie polskiego lancera w Waterloo w 1815 roku." oraz "Mankiety na Ulance miały polski wzór i miały pionowy punkt z jednym guzikiem".-cytaty pochodzą od Tony Schnurr'a z kaiserbunker. Ułanki noszono od 1843r do 1945r.Ciekawostką jest to,że nawet ułanka Luftwaffe posiadała rękaw wzoru polskiego.Motyw ułanki został wykorzystany w filmie "Gwiezdne wojny",gdzie nosili je oficerowie z gwiazdy śmierci.Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918r, żołnierze polscy nosili w (niektórych przypadkach ) ułanki jako mundur galowy aż do 1939 roku.Przykład ułanki w linku.https://gloswielkopolski.pl/jedyny-na-swiecie-mundur-ulana-z-1919-r-w-muzeum-wojskowym-zdjecia/ga/516063/zd/766071
Data dodania: 6 czerwca 2020
Datowanie przedmiotu: 1913
Miejsce pochodzenia: Cesarstwo Niemieckie
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 282 razy od 6 czerwca 2020
Reklama
Dodaj komentarz
6 czerwca 2020
Dziękuję Krzysiek! Wszystkiego dobrego.
6 czerwca 2020
Piękna ułanka! Gratuluję
6 czerwca 2020
Nie rozumiem dlaczego MYVIMU wyrzuca nowe fanty ze strony głównej? Za chwilę strzelę damskiego focha i przestanę wystawiać eksponaty.
6 czerwca 2020
Dziękuję Panowie za opinie! Miłego dnia.
Kustosz
6 czerwca 2020
Przyłączam się do podziwu i gratulacji. Po prostu imponujące!
Kustosz
6 czerwca 2020
Robi wrażenie! Brawo
6 czerwca 2020
Dziękuję Jurgen za miłe słowa! Co się tyczy umiejętności,to cały czas podziwiam Twoje prace.Pozdrawiam serdecznie.
Kustosz
6 czerwca 2020
Padlem na kolana i nie wiedzialem czy najpierw zrolowac jezyk czy szukac szczeki pod stolem. Podziw, szacun, zachwyt! Gratuluje (przede wszystkim umiejetnosci)!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.