Jäger z 1. kompanii 137. Gebirgsjäger Regiment

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
39 / 94
<
>
Jäger z 1. kompanii 137. Gebirgsjäger Regiment- przygotowanie do desantowania w okolicach Narviku, 23 maja 1940r.  

Strzelec ubrany w swój sukienny mundur wojsk lądowych z ciemnozielonym kołnierzem, na którego ma założoną specjalna kurtę spadochroniarska pierwszego wzoru. Zamiast butów dla jednostek górskich ma buty skoczka wczesnego wzoru (sznurowane z boku) a spodnie heer zastąpione spodniami spadochroniarskimi Luftwaffe. Na rękach rękawice ochronne dla skoczków spadochronowych, na głowie hełm eksperymentalny wczesnego wzoru dla spadochroniarzy. Na kolana załozone ochraniacze. Za uprzęż spadochronu zatknęta bergmutze. Do wczesnej wersji uprzęży spadochronowej ma podpięty spadochron RZ1.

13 maja 1940. z  Harstad oraz od południa ruszyło alianckie natarcie na Narwik którego zadaniem było zdobycie portu i odcięcie 3. Gebirgsjager Division. Pod koniec maja w wyniku ciężkich walk alianci zdobyli Narwik zaś 3. Gebirgsjager Division pod dowództwem gen. Dietla została zapchnięta do granicy szwedzkiej. Walcząc w trudnych warunkach, z bardzo zdeterminowanym wrogiem po utracie inicjatywy, Dietl oczekiwał decyzji z OKW co do dalszego zachowania. W OKW w tym czasie zapanowała konsternacja i bardzo poważnie rozważono wydanie rozkazu przejścia tego co zostało z doborowej górskiej dywizji na teren Szwecji i oddanie się jej żołnierzy internowaniu. Wobec braku zdecydowania Jodl wykazał się inicjatywą i wysłał telegram do Dietla którego dośc dwuznaczna treść, sugerowała  że najwłaściwszym zachowaniem byłoby trwanie na swych pozycjach do końca. Jednocześnie zaczęto dokonywanie zrzutów z powietrza dzięki mostowi powietrznemu utworzonemu przez Luftwaffe. W ramach tych zrzutów dostarczano nie tylko zaopatrzenie dla walczących żołnierzy ale także posiłki. Wykorzystano do tego 1. Kompanię ze 137. pułku strzelców górskich w której znaczna część żołnierzy miała przeszkolenie spadochronowe. Otrzymali oni do wykonania tego zadania starszy sprzęt spadochroniarski z okresu formowania pierwszych jednostek spadochronowych jeszcze pod zwierzchnictwem Heer.


Skala 1/6. Figura z gotowego zestawu jednak po drobnych przeróbkach mających na celu ukazanie zupełnie innej jednostki z innego okresu wojny. Całość wyprodukowana przez Dragon Models Ltd.
Data dodania: 6 czerwca 2020
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 300 razy od 6 czerwca 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
7 czerwca 2020
Dziękuję!
7 czerwca 2020
Moje gratulacje
Kustosz
6 czerwca 2020
Inne ujęcie "górskich spadaków" Pod Narwikiem. Widać wyrażnie wymiksowane umundurowanie (spodnie spadochroniarskie a reszta GJ). 

Kustosz
6 czerwca 2020
Jedno z moich ulubionych spod Narwiku. Są tu marynarze, gebirgsjager, strzelcy spadochronowi LW (i ci, jak widac noszą naszywki z rangami na kurtkach). Tutaj spadochroniarze noszą kurtki drugiego wzoru (lub pierwszego wzoru Luftwaffe) inne niż ta na figurze.


6 czerwca 2020
Dzięki za naukę.Pozdrawiam.
Kustosz
6 czerwca 2020
Naszywane na rękawy naszywki z systemem oznaczania stopni (od najniższego podoficerskiego w zwyż) zostały wprowadzone w lecie 1942 roku. Głównym powodem było masowe pojawienie się elementów umundurowania (głównie kurtki maskujące) do których nie można było przypiąć naramienników (osoby które wiedzą jak były zakładane naramienniki w mundurach niemieckich wiedzą o co chodzi). Jednoczesnie poszczególne rangi były oznaczone w sposób nietypowy dla armii niemieckiej co prawdopodobnie miało dezorientować nieprzyjaciela. Heer używało własnego wzornictwa (takiego samego używało Waffen SS)  zaś Luftwaffe swojego przy czym to właśnie siły powietrzne były prekursorem w tej kwestii ponieważ oni ten typ naszywek wprowadzili już w 1936 roku. W Luftwaffe, powstały one głównie dla personelu latajacego używającego powszechnie kombinezonów oraz innych elemntów umundurowania do których nie można było przypiąć naramienników. Pierwotnie w Luftwaffe, kurtki dla skoczków miały być jedynie elementem wyposażenia ochronnego do skoku. Nie miały one pełnić roli umundurowania bojowego, przez co nie było potzreby umieszczać na nich rang. Wiadomo iż doktryna i taktyka polegała na skoku, odnalezieniu zasobników z bronią i oporządzeniem i dopiero wtedy podjęcie walki. Wraz ze zdjęciem uprzęży spadochronu, zdejmowano kurtkę. Jednak późniejsze wzory (zwłaszcza od czasu gdy pojawiły się one w wersji maskującej) stały się częścią umundurowania bojowego, wymuszając w ten sposób naszywanie oznaczeń stopni. Poza wszystkim trzeba pamiętać iz po obu stronach frontu panowała powszechna obawa przed snajperami a co za tym idzie, ukrywanie oznaczeń stopni. Mam gdzieś (moze uda mi się znaleźć) rewelacyjną, frontową fotkę na której widac żołnierza wyższej rangi który ma założone naramienniki na "na lewą stronę".
A jeżeli chodzi o ten konkretny przypadek to odpowiedzią jest formacja. Wojska lądowe nie miały wtedy takiego systemu oznaczeń i naszywek.

6 czerwca 2020
Jurgen nurtuje mnie jedno pytanie,dlaczego na kombinezonach nie nosili oznaczeń stopni? Gratuluję eksponatu.
Kustosz
6 czerwca 2020
Dzięki! To właśnie takie smaczki wciągają najbardziej, Nietypowości, skrajności odstępstwa od zasad i regulaminów. To tworzy mozaikową różnorodność która wciąga choćby dlatego że człowiek zaraz szuka informacji kto, dlaczego, po co itd.

Tak na marginesie, zdjęcia żołnierzy niemieckich z okresu walk o Narwik to jedne z najciekawszych zdjęć ukazujących wojnę. Są tam takie mieszanki mundurów, oporządzenia, broni, formacji a do tego te nieogolne,wymęczone gęby żołnierzy. Naprawdę, sugeruję poszukanie w necie i pooglądanie bo to zmienia wizerunek niezłomnego żołnierza niemieckiego z okresu pierwszych lat wojny.
Kustosz
6 czerwca 2020
"Spadochroniarz górski"... Kolejna fantastyczna figurka. Gratulacje i nieustający podziw!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.