Żandarm II RP

Duże zdjęcie Żandarm II RP
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 13
<
>
Zdjęcie przedstawia szeregowego żandarmerii na ulicy jednego z polskich miast. Żandarm ma na sobie mundur wz.19 oraz dwa charakterystyczne dla żandarmerii elementu ubioru sznur i buty. Z pośród wszystkich formacji w przedwojennym WP tylko w żandarmom przysługiwało noszenie żółtego sznura przy mundurze garnizonowym (w innych odziałach sznur ,zawsze biały, noszono co najwyżej przy ubiorze galowym). Drugim wyróżnikiem wskazującym na żandarma są wysokie buty zwane również saperkami. Na drugim planie widać policjanta z nałożonym na czapke białym pokrowcem.
Data dodania: 22 czerwca 2020
Datowanie przedmiotu: 1919 - 1927
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 399 razy od 22 czerwca 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
24 czerwca 2020
Odbiegając lekko od tematu to znalazłem w "Żołnierzu Polskim" z 1927 r. historię sznurów naramiennych.
24 czerwca 2020
Dziękuje wszystkim za pomoc w uzupełnieniu opisu
24 czerwca 2020
Fajnie rozpoczęta identyfikacja ale później zły kierunek. Też bym zaczął od sznurów ale po nich wybrałbym kierunek czapki. Otok widać że jest już w kolorze innym niż denko. Wprowadzenie barwnego otoku dla Żandarmerii (Dziennik Rozkazów Wojskowych Nr 32 z dnia 6 października 1930 r). Informacja w tekście. "nie później niż 1 maj 1931". Wprowadzenie następnej rogatywki wz.1935 "garnizonowej" od 1 grudnia 1935. Daje nam to ramy czasowe pory letniej pomiędzy rokiem 1931-35. Mogę się założyć o każde pieniądze na to datowanie....... Po drugie "łapki". Jeżeli jesteście słabsi w czapkach to łapki przy mundurze może wam pomogą?  Nie są wzoru 1919. Pozdrawiam i przypominam się Lechu że coś mi obiecałeś. 
 
Kustosz
23 czerwca 2020
Jeżeli chodzi o przepisy to "buty długie typu piechoty" pojawiły się w Dzienniku Rozkazów nr 36 z 22 grudnia 1927 r. a już Dziennikiem Rozkazów nr 5 z 17 luty 1928 r. zmieniono je na "typu kawaleryjskiego", równocześnie zezwolono na noszenie własnych długich butów. Jeżeli natomiast chodzi o saperki to taka nazwa pojawiła się przy butach wz. 31. Na koniec pytanie, co wskazujena, że to przedział 1919 - 1927 ?.
23 czerwca 2020 , edytowany: 24 czerwca 2020
Rzeczywiście żandarmi nosili buty typu kawaleryjskiego ale dopiero od 1928 roku. Na tym zdjęciu widać też, że buty mają szersze cholewy niż buty kawaleryjskie i są odrobine niższe. Buty takie były w dzienniku ustaw kreślane jako ,,długie buty piechoty''.
Kustosz
22 czerwca 2020
Faktycznie sznury żandarmerii były żółte ale na zdjęciach wychodzą jakby ciemniejsze. Nie jest to pojedynczy przypadek, niemal wszystkie zdjęcia żandarmów ze sznurami tak wychodzą (chodzi o odcień sznura). Mam kilka zdjęć żandarmów i na wszystkich wyszły ciemne sznury
(https://myvimu.com/collection/47794548-10-dywizjon-zandarmerii).
Inną kwestią jest nazwanie butów żandarmów saperkami, żandarmi nosili buty typu kawaleryjskiego, takie buty są wyższe od saperek, bardziej przylegają do łydki.

 
22 czerwca 2020
Sznury dla żandarmów (podobnie jak większa część umundurowania w II RP) wykonywały prywatne zakłady, z tąd też zdarzają się egzemplaże w odcieniu od jasno żótego do odcieni prawie pomarańczowych. Moim zdaniem w ogóle kolory na tym zdjęciu sa dziwne (np. patki, które powinny być jasno czerwony wyszły prawie bordowe), Może to być też kwestia słabej jakości skanu.
Kustosz
22 czerwca 2020
Poza tym ze bardzo ladne zdjecie to mam pytanie. To nie jest ani kwestia czepiactwa ani tym bardziej negacja Twojej wiedzy, ktorej ufam, ale czy na zdjeciu czarnobialym zolc nie powinna wyjsc jasniej? Taki odcien szarosci (na tyle, na ile siedze w fotografii czarno bialej, czynnie i biernie) moze odpowiadac jasnej czerwieni, pomaranczowi lub jasnemu brazowi, co do zolci mam bardzo powazne watpliwosci.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.