Chęciny. Restauracja "Chęciny"

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 87
<
>
Kolekcja: Jadłospis - MENU - Spisdojadła

Restauracja "CHĘCINY". Lokal kat. II. Chęciny, ul. 1-go Maja 6, tel. 69 (Telefon dwucyfrowy!!! To były czasy)

Menu na dzień 2 października 1975 roku.

Obwoluta kartonowa (wymiary 13,5 x 23 cm  w stanie zamkniętym), wewnątrz MENU na 10 stronach wypełniane maszynowo przez kalkę.

Zapraszam na degustację. Smacznego.

Uwaga! Ciekawostka:

Sala restauracyjna mieśiła się w nawie głównej nieczynnego od 160 lat przyklasztornego kościoła franciszkanów. Wrażenie niezwykłe. Zupełnie jak w sali balowej jakiegoś zamku. W pozostałych budynkach klasztornych był hotel. 

Klasztor został zlikwidowany w 1817 roku przez cara Aleksandra I, a w budynkach klasztornych ulokowano więzienie, które było czynne jeszcze przez 10 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Od 1927 roku budynki zajmował sąd grodzki i szkoła. W czasie II wojny światowej w zabudowaniach klasztornych stacjonowali Niemcy.

Po wojnie początkowo działała tam szkoła kamieniarska, a po większej odbudowie władze przekazały budynki Zakładom Mięsnym i Spółdzielnii Pracy "Twórczość". Przez pewien czas była tam też łaźnia miejska.

W latach 1968-72 władze państwowe dokonały kolejnej, większej odbudowy zespołu klasztornego usuwając przy okazji wszelkie pozostałości o charakterze sakralnym. Po remoncie budynek oddano Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Turystycznemu "Łysogóry". W kościele urządzono restaurację i bar cocktailowy. W budynkach  klasztornych powstał hotel.

Po zmianach ustrojowych na początku lat 90-tych XX wieku władze przekazały zabudowania zakonowi franciszkanów i cały obiekt odzyskał charakter sakralny. I tak jest do dziś.
Data dodania: 25 czerwca 2020
Datowanie przedmiotu: 1975
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 91 razy od 25 czerwca 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.