Tymczasowa instrukcja o... w Muzeum_39 w MyViMu.com

Tymczasowa instrukcja o ochronie przeciwgazowej

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 7
<
>
Tymczasowa instrukcja o ochronie przeciwgazowej wydana przez Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy w 1924 roku. Była to pierwsza instrukcja o ochronie przed gazami bojowymi przeznaczona dla Wojska Polskiego. Omówione zostały w niej takie zagadnienia jak rodzaje ataków gazowych czy konkretne rodzaje masek przeciwgazowych. Książka była własnością kapitana Wilhelma Wilczyńskiego (późniejszego majora WP). Major Witold Wilczyński (1897-1972) był żołnierzem Legionów Polskich i komendantem POW Modlin. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po utworzeniu Korpusu Ochrony Pogranicza służył w 5 pp KOP (w 20 baonie i 23 baonie) oraz w 40 pp i od 1934 ponownie 5pp. Został dowódcą I batalionu 205 pp utworzonego w dniach 31sierpnia-4 września. Po przekroczeniu granicy 19 września 1939 roku był internowany na Litwie. Przebywał w szpitalu w Kownie skąd został zabrany do obozu internowania w Kalwarii Suwalskiej, z którego został zwolniony w 1940 roku. Od roku 1942 był zaangażowany w konspirację jako członek Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej. W roku 1945 został aresztowany przez UB i był więziony aż do roku 1947.Zamieszkał w Gdańsku, gdzie pracował jako księgowy.

 
Data dodania: 4 dni temu o 06:02
Datowanie przedmiotu: 1924
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Rok wydania: 1924
Język: Polski
Liczba stron: 75
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 21 razy od 4 dni temu o 06:02
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.