Tymczasowa instrukcja o ochronie przeciwgazowej

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 10
<
>
Tymczasowa instrukcja o ochronie przeciwgazowej wydana przez Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy w 1924 roku. Była to pierwsza instrukcja o ochronie przed gazami bojowymi przeznaczona dla Wojska Polskiego. Omówione zostały w niej takie zagadnienia jak rodzaje ataków gazowych czy konkretne rodzaje masek przeciwgazowych. Książka była własnością kapitana Wilhelma Wilczyńskiego (późniejszego majora WP). Major Witold Wilczyński (1897-1972) był żołnierzem Legionów Polskich i komendantem POW Modlin. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po utworzeniu Korpusu Ochrony Pogranicza służył w 5 pp KOP (w 20 baonie i 23 baonie) oraz w 40 pp i od 1934 ponownie 5pp. Został dowódcą I batalionu 205 pp utworzonego w dniach 31sierpnia-4 września. Po przekroczeniu granicy 19 września 1939 roku był internowany na Litwie. Przebywał w szpitalu w Kownie skąd został zabrany do obozu internowania w Kalwarii Suwalskiej, z którego został zwolniony w 1940 roku. Od roku 1942 był zaangażowany w konspirację jako członek Wileńskiego Okręgu Armii Krajowej. W roku 1945 został aresztowany przez UB i był więziony aż do roku 1947.Zamieszkał w Gdańsku, gdzie pracował jako księgowy.

 
Data dodania: 30 czerwca 2020
Datowanie przedmiotu: 1924
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Język: Polski
Liczba stron: 75
Rok wydania: 1924
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 192 razy od 30 czerwca 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.