OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
26 / 28
<
>
Zdjęcie prasowe pilota w samolocie Heinkel 111 wykonane w dniu 02.09.1939r nad Polską,na  papierze Agfa Brovira.Z tyłu zdjęcia doklejona jest kartka z informacją o locie oraz,że zdjęcie wykonał główny fotoreporter prasowy Ministerstwa Rzeszy.Wymiar 18cmx13cm."So fuhrt der Pilot sein Kampfflugzeug sicher zum Ziele" - w ten sposób pilot pewnie prowadzi swój samolot bojowy do celów.-tłumaczenie Steiger
Data dodania: 30 czerwca 2020
Datowanie przedmiotu: 1939
Miejsce pochodzenia: III Rzesza
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 314 razy od 30 czerwca 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
1 lipca 2020
Z takich różnych skrawków informacji można faktycznie wyciągnąć całkiem cenne i ciekawe rzeczy. Tak na szybko zestawiłem ze sobą kilka takich "podpowiedzi", jakie ujawnia eksponat (zwłaszcza metryczka z tyłu), skonfrontowałem je z różnymi źródłami  - i oto, jaki obraz zaczął się rysować: 
Wygląda, że autorem zdjęcia jest słynny fotograf Benno Wundshammer (nawiasem mówiąc, w roku 1989 w Polsce wydano jego książkę "Fotografia dla wszystkich"). Wcielony w 1939 do 2 plutonu 1 Kompanii Propagandowej Luftwaffe. Ta kompania została pod koniec sierpnia 39 przydzielona do Luftflotte 1 "Ost" generała Alberta Kesselringa (której bombowce atakowały Polskę z Pomorza i Prus Wschodnich).
Jedziemy dalej - skoro na zdjęciu jest He 111H, to szybko można ustalić, które jednostki Luftflotte 1 miały ten typ bombowca na wyposażeniu. A mając datę zdjęcia (2 września) i sięgnąwszy do informacji o działaniach tych jednostek, można się pokusić o lokalizację jednego z kilku atakowanych tego dnia celów w Polsce (znalazłoby się jeszcze parę wskazówek "miękkich", które mogłby zawęzić zakres poszukiwań :-).
Sądzę, że zdjęcie to zostało wykonane podczas rzeczywistej akcji bojowej. Wundshammer do końca wojny był fotografem "frontowym", nie dekował się na tyłach i nie inscenizował swych fotografii (w internecie można znaleźć inne przykłady jego wojennych zdjęć, niektóre naprawdę robią wrażenie).
A gdyby ktoś się chciał bardziej wgłębiać w temat, można także poszukać książki z roku 2015 "Propaganda-Fotograf im Zweiten Weltkrieg: Benno Wundshammer" (jest na Amazonie).
Taka to "krótka historia jednego zdjęcia"...
1 lipca 2020
Dziękuję TeddyBear za opinie.Cenne informacje.
Kustosz
1 lipca 2020
Gratuluję ciekawego zdjecia! I oczywiście dorzucę jeszcze swoje tradycyjne "trzy grosze". Na zdjęciu jest konkretnie wnętrze wariantu He 111H1 lub H2 Ewentualnie, (choć z mniejszym prawdopodobieństwem) mógłby to być He 111P (typ starszy, mimo "późniejszej" litery wersji). Tylko te maszyny miały przód kadłuba nowego wzoru z "przestrzenną kabiną" dla pilota i nawigatora / bombardiera wtopioną w obrys kadłuba. Wcześniejsze modele (których też latały nad Polską we wrześniu 1939), czyli He 111E oraz He 111J miały przody kadłuba "klasyczne" i zdjęcie stanowiska pilota wyglądałoby inaczej.
Niedługo umieszczę w MyViMu "mojego" Heinkla, to będzie okazja zamieścić kilka ciekawostek o tej maszynie.
30 czerwca 2020
Dziękuję Jurgen za pomoc!
Kustosz
30 czerwca 2020
Majac chwile czasu, przejrzalem galerie zdjec w necie. Nie ma watpliwosci- to oslawiony Heinkel 111. Teraz szczegolnie zazdraszczam fotki. Osobiscie uwazam ze to najladniejsza konstrukcja jezeli chodzi o bombowce Luftwaffe.
30 czerwca 2020
Dzięki Steiger! Zawsze jesteś pomocny.Pozdrawiam serdecznie.
30 czerwca 2020
"So fuhrt der Pilot sein Kampfflugzeug sicher zum Ziele" - w ten sposób pilot pewnie prowadzi swój samolot bojowy do celów.  O miejscu wykonania fotografii jest napisane tyle, że nad Polską.
30 czerwca 2020
Dzięki Panowie za opinie.Tłumaczyłem przez google napis z doklejonej kartki.Wiem,że są tutaj fachowcy od lotnictwa,dlatego nawet nie próbuję....Pozdrawiam serdecznie i czekam na wynik badań.
Kustosz
30 czerwca 2020
Ja tylko sprostuje informacje ze nie jest to mysliwiec. Osobiscie  obstawiam kokpit Heinkla 111 ale pewne detale bede mogl skonfrontowac z literatura, dopiero po powrocie do domu. Poza tym- piekna fotka i niezly fant jako taki. Gratuluje!
Kustosz
30 czerwca 2020
Następny super eksponat w Twojej kolekcji - piękne zdjęcie. Gratuluje
30 czerwca 2020
Dzięki Saperki za opinie.Pozdrawiam.
30 czerwca 2020
Super fotka i do tego z opisem. Gratuluje eksponatu. Pozdrawiam 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.