Żołnierz z nieznanej jednostki z.b.V.- Cz.3.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
69 / 94
<
>
Żołnierz z nieznanej jednostki z.b.V.- Dolny Śląsk, wiosna 1945.- Grupa bojowa. Cz.3.- ostatnia.
Żołnierz ubrany w późną, sukienną bluzę M44 i spodnie drelichowe z wzorem maskującym Leibermustertarn. Na nogach trzewiki z opinaczami a na głowie czapka uszyta z włoskiego materiału z wzorem maskującym Telo Mimentico. Oporzadzenie składa się z szelek i pasa w wersji tropikalnej, chlebaka z przytroczoną menażką, bagnetu i puszki na maskę p.gaz. Żołnierz uzbrojony w pancerzownicę rakietową Panzerschreck i pistolet P08 (w kaburze). Przez szyję przewieszone (na sznurku) dwa zapasowe pociski do pancerzownicy. Na twarzy maska przeciwgazowa założona dla ochrony przed podmuchem ciepłego powietrza z pocisku rakietowego, załozona z powodu braku tarczy ochrnnej na pancerzownicy (powszechny proceder). Ciekawostką są patki wojskowej służby pocztowej. Przyszyte z braku innych lub żołnierz został przeniesieony z tej służby na pierwszą linię.


Leibermuster był wzorem nad którym prce rozpoczęto około 1943 roku. Powszechnie powód, dla jakiego został stworzony ten wzór podaje się że chodziło o zmniejszenie widoczności żołnierza w urządzeniach noktowizyjnych bazujących na podczerwieni ale jest to tylko połowa prawdy a i nie był to powód główny (raczej efekt poboczny). Nad wzorem pracowano w odpowiedzialnej za tego typu  zagadnienia komórce SS i głównym powodem poszukiwania nowego wzoru była mała skuteczność dotychczasowych wzorów w kwestii maskowania przy małych odległościach od obserwującego. Im mniejsza odległość, tym optycznie odległosci pomiedzy elemntami wzoru stawały się większe a linie podziału płam wyraźniejsze. Chodziło więc o oszukanie oka na małe odległości. Ostatecznie gdy wzór był opracowywany doszedł elemnt ograniczonej widziałności w świetle IR. Miano to osiągnąć przez zastosowanie specjalnego barwnika nazywanego Hydron Oliv GX. Niemniej, ostatecznie zanim wojna się skończyła nie wyprodukowano ani jednego zestawu z użyciem w/w specyfiku. Jednak w istniejących i wydanych na linie kompletach mundurowych zastosowano do nadruku czarnych plam, specjalnej farby nazywanej Aniline, która zwaierała węgiel aktywowany co powodowało ograniczenie widoczności w IR. Leibermuster, pomimo iż opracowany przez naukowców SS, miał być pierwszym, powszechnym wzorem maskującym dla wszystkich rodzajów broni Wehrmachtu jak i SS. Jak do tej pory ustne przekazy, znalezione i zachowane eksemplarze umundurowania i zdjęcia potwierdzają iż mundury z kamuflażem Leibermuster były użyte: przez jakąś niezidentyfikowaną bliżej jednostę Waffen SS w Krajach Nadbałtyckich i Kurlandii,  przez niezidentyfikowane pododziały w czasie obrony Berlina oraz niezidentyfikowaną jednostkę Heer, na terenie Śląsaka/ Śląska Cieszyńskiego/ Czech (prawdopodobnie jedna i ta sama jednostka która cofając się ze Śląska (lub Śląska Cieszyńskiego ostatecznie poddała się na terytorium Czech).

Skala 1/6. Figurę złozono z detali wyprodukowanych przez Dragon Models Ltd, Dragon in Dreams, wykonanych własnoręcznie. Lekki weathering wykonany materiałami Tamiya.
Data dodania: 16 lipca 2020
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 375 razy od 16 lipca 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
20 lipca 2020
Dzięki, cieszę się że się podoba. Może trochę fantazjowałem ale napewno nie dorównam w tej kwestii D. Kwietniowi. :D
Kustosz
20 lipca 2020
Kolejna perełka. Gratulacje!
Kustosz
17 lipca 2020
Tydzień szybko zleci a ja mogę napisać iż (jak można sie domyślić) zmieniamy formację. Z Wehrmachtu została już teraz tylko Kriegsmarine więc na chwilke powieje morskimi (choć też nie do końca) klimatami. A później niewsławna Waffen $$.
Kustosz
17 lipca 2020
A szkoda ;-(( Fajnie się ogląda !
Pozdro !
Kustosz
17 lipca 2020
Dzięki. Niedługo trochę odpoczniecie od Jurgena bo robię sobie od czwartku mały urlop. Ale jak wrócę... :D
16 lipca 2020
No szczena opada :) Gratulacje Jurgen.
Kustosz
16 lipca 2020
No dzięki. Może nie jest bardzo bogaty, a napewno paski od puszki na maskę sa do wymiany, ale (co widoczne na zdjęciu) postanowiłem pokazać jej wnętrze i żeby było jak trzeba, wykonałem nawet wkład z blachy aluminiowej, czyli jak w realu.
Kustosz
16 lipca 2020
Ekwipunek bogaty! Super
Kustosz
16 lipca 2020
I jeszcze "rodzinne"...





Kustosz
16 lipca 2020
Zdjęcia żołnierzy Heer, w pełnych kompletach lub tylko spodniach z wzorem Leibermuster, wykonane w czasie kapitulacji wojsk niemieckich na terenie Czech.
Dodam jeszcze iż moim wielkim marzeniem było wykonanie jednej z tych trzech sylwetek w hełmie wzoru 44. Był to protoplasta (na etapie badań laboratoryjnych i nigdy nie zatwierdzony do produkcji masowej i użycia bojowego) hełmu używanego po wojnie przez NVA. Niestety, nie spotkałem się z kopiami w tej skali. Jeżeli jednak, kiedykolwiek będzie osiagalna, napewno jedna z sylwetek go otrzyma.







Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.