OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 8
<
>
Hełm wz.35 w wersji dla obrony przeciwlotniczej.

Hełmy wz.35 były produkowane przez Hutę Ludwików w latach 1935-1939 oraz 1948-1956 na potrzeby straży pożarnej oraz obrony przeciwlotniczej. Przed wojną hełmy produkowano w dwóch wersjach niklowanej (dla straży pożarnej) oraz lakierowanej no kolor szary, czarny, oliwkowy oraz niebiesko-szary (dla obrony przeciwlotniczej).
Cały hełm  z wyjątkiem grzebienia pomalowany jest na kolor szaro-niebieski. Wewnątrz znajduje się fasunek z jasnej niebarwionej skóry, a po jego wewnętrznej stronie granatowe poduszeczki charakterystyczne dla hełmów powojennych (w hełmach przed wojennych poduszeczki były białe) oraz resztki paska pod brodę takiego jak w hełmach wz.31. Obręcz z fasunkiem przytwierdzona jest do czerepu trzema nitami (jeden ukryty pod grzebieniem), a grzebień przymocowany jest do czerepu za pomocą spawu punktowego. Hełm posiada dwa otwory wentylacyjne, od wewnątrz na szczycie czerepu oraz drugi, od zewnątrz na grzebieniu w okolicach nadkarczka. W dodatku hełmy produkowane przed wojną miały tabliczkę ,,LUDWIKÓW KIELCE’’ oraz datę produkcji. Na ostatnim zdjęciu hełm wz.35 powojenny oraz hełm wz.35 z 1937 roku w wersji niklowanej dla straży pożarnej.

Po wojnie produkcję hełmów w Hucie Ludwików kontynuowano na potrzeby straży pożarnej oraz obrony cywilnej. Początkowo korzystano z czerepów oraz fasunków wyprodukowanych przed wojną, jednak zapotrzebowanie okazało się tak duże, że z czasem rozpoczęto na niewielką skalę produkcję nowych czerepów, w których montowano fasunki nowego typu.

Sądząc po braku tabliczki znamionowej oraz kolorze fasunku i poduszek sądzę, że jest to hełm z partii wypuszczonych w latach 1948-1951.
Data dodania: 20 lipca 2020
Datowanie przedmiotu: 1948 - 1951
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 316 razy od 20 lipca 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.