Barong w Muzeum broni białej jelopano w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
10 / 72
<
>
Barong – klasyfikowany również jako krótki miecz lub maczeta – jest tradycyjnym ciężkim nożem mieszkańców Indonezji, południowej (muzułmańskiej) części Filipin i wyspy Borneo (Kalimantan). Pełni on funkcję broni, jak również wielofunkcyjnego narzędzia wykorzystywanego w pracach gospodarskich, wyrębu, wycinania zarośli itp. Używany przez wojowników „Moro” o których szerzej pisałem charakteryzując „Kris Moro”. Pełni również ważną funkcję sakralną. Barong to imię popularnego w folklorze indonezyjskim boga dobra, który walczy z demoniczną wiedźmą Rangdą. Kiedy w 1510 r. do Filipin dotarli Portugalczycy a następnie Hiszpanie, Holendrzy i Anglicy barong był jednym z głównych rodzajów broni wykorzystywanych do odpierania najeźdźców. Do dzisiaj używany jest w tradycyjnych filipińskich sztukach walki oraz stanowi dodatkowe wyposażenie niektórych oddziałów zbrojnych Południowo-wschodniej Azji. Według przekazów – dzięki wstawiennictwu bóstw – dobry, uzbrojony w barong wojownik potrafił wprowadzić się w stan amoku bojowego, podczas którego był nieczuły na strach, ból, rany i zmęczenie (pisałem o podobnej tradycji w opisie Krisa Moro).  Amok – podobny do stanu skandynawskich berserkerów – różnił się tym, że wojownik nie odróżniał wrogów od przyjaciół i stanowił zagrożenie dla każdego, kto znajdował się w pobliżu. Dlatego też był dla muzułmanów alternatywą popełnienia „honorowego” samobójstwa, na które decydowała się np. osoba, która straciła cześć lub sens życia. Wojownik w stanie amoku rzucał się na przeważające wrogie siły i liczył, że zginie w walce.

Kształt baronga jest bardzo charakterystyczny. Duża, masywna jednostronnie zaostrzona głownia w kształcie spiczastego liścia oraz charakterystycznie ukształtowana rękojeść wzorowana na głowie papugi - kakadu. Pochwy najczęściej drewniane, ozdabiane rattanem itp. W zależności od zamożności posiadacza barongi zdobione były elementami metali szlachetnych, kości słoniowej itp.

Prezentowany przeze mnie egzemplarz jest typowym barongiem bez pochwy (niestety). Bardzo ciężki. Chyba najcięższy z noży w mojej kolekcji – może ważyć ponad kilogram. Szeroka jednolita gruba głownia powoduje przesunięcie środka ciężkości na sztych, przez co barongiem można zadawać bardzo silne cięcia rąbiące, ale – w mojej ocenie – nie za bardzo nadaje się do precyzyjnego fechtunku. Pewnie można było nim zadawać sztychy o ograniczonej penetracji. Głownia jest osadzona bezpośrednio w rękojeści z drewna egzotycznego. Część rękojeści została owinięta tuleją ze srebra. Charakterystyczny kształt rękojeści (dziób i grzebień kakadu) bardzo dobrze klinuje ciężką broń w dłoni, zapobiegając jej niekontrolowanemu wysunięciu. Datowanie – przełom XIX i XX wieku.

Jako ciekawostkę mogę podać, że na rękojeści został delikatnie wydrapany mały ideogram przypominający (koślawe) pismo japońskie lub chińskie. Na rękojeści naniesiony też był, bardzo starannie, białą farbą olejną dwucyfrowy numer, który może wskazywać, że barong mógł być kiedyś częścią jakiejś muzealnej kolekcji (?)

Długość – 59,3 cm

długość głowni – 42,1 cm

szerokość głowni – 7,6 cm

grubość głowni – 7 mm

 
Data dodania: 29 lipca, 11:12
Datowanie przedmiotu: 1880 - 1905
Miejsce pochodzenia: Filipiny
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 55 razy od 29 lipca, 11:12
Reklama
Dodaj komentarz
2 sierpnia, 21:33
Dzięki! Cieszę się z niego tym bardziej, że barong jest bardzo trudny do nabycia w baszym kraju (zresztą w Europie też) w rozsądnej cenie ozywiście. Jest ich trochę w USA po wojnie filipińsko - amarykanskiej, ale to dla mnie jeszce dziewiczy rynek:)
1 sierpnia, 18:29
Gratulacje - dla fanta i opisu!
31 lipca, 22:53
PIĘKNY ! GRATULUJĘ!
Podrawiam,
                             Piotr.
 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.