Gwizdek sygnałowy wzór 1931 w Muzeum anemon w MyViMu.com

Gwizdek sygnałowy wzór 1931

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
54 / 54
<
>
Gwizdek sygnałowy wzór 1931

Gwizdek po małej naprawie. Pierwotna zaślepka rozsypała się w rękach. Nowa znaleziona w odmętach kolorowego złomu. Po małym liftingu "dupka" od starej cynkowej baterii pasuje idealnie. Niewtajemniczeni się niezorientują :) Trelik napuszczony kilkukrotnie pokostem. Niestety kółko jest niedoodratowania. Mimowszystko gwizdek po tylu latach wrócił do łask i gwiżdże aż miło - tylko uszy bolą ;) 
_____________________________________________

Gwizdek sygnałowy wz. 31 został wprowadzony do użycia w latach 1931/32. Konstrukcję regulowały Warunki Techniczne M 49./31 wydane przez Departament Intendentury MSWojsk z dnia 5 listopada 1931 r. Gwizdek ze sznurkiem przysługiwał do munduru polowego oficerom i starszym podoficerom. Noszono go na plecionym sznurku, zawieszonym na guziku pod lewym naramiennikiem i włożony do lewej górnej kieszeni kurtki. Przy występowaniu w płaszczach sukiennych umocowany był do górnego guzika płaszcza i wsunięty pod płaszcz między drugim, a trzecim guzikiem od góry. W przypadku, gdy noszący posiadał kurtkę bez górnych kieszeni, wieszano go przypiętego do prawego naramiennika i wsadzony między górne guziki kurtki.

 Gwizdek wz.31 miał kształt walca wewnątrz wydrążonego. Składał się z kośćca z ustnikiem i główką, kółka mosiężnego (tutaj małe odstępstwo) i kulki z kory dębu korkowego, czyli trelika. Wykonany ze stopu w składzie 65% cyny, 15% ołowiu, 20% antymonu. Gwizdki dostarczano do jednostek w pudełkach kartonowych po 20-50 sztuk w każdym. Sznurek do gwizdka sygnałowego wz.31, był spleciony w rodzaju łańcuszka, z obu stron zakończonego pętlami. Wykonywano go z jednoskrętowych nici bawełnianych, oplecionych za zewnątrz przędzą bawełnianą.
Data dodania: 1 sierpnia, 22:06
Datowanie przedmiotu: 1931 - 1939
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 50 razy od 1 sierpnia, 22:06
Reklama
Dodaj komentarz
5 dni temu o 23:30
Dzięki! :) 
5 dni temu o 22:40
Super gwizdek trafiłeś gratuluję :-) 
4 sierpnia, 19:12 , edytowany: 4 sierpnia, 19:15
Współczuje właścicielom tych gwizdków, aż ogłusza człowieka na chwilę, są tak głośne... Piękny gwizdek, chociaż też widzę, że zaślepka w nienajlepszej kondycji ;) 
Starszy kustosz
4 sierpnia, 18:23
pięknie naprawiony
gratuluję eksponatu :)
ps. mam takie dwa i gwiżdżą strasznie głośno :)
https://myvimu.com/exhibit/54638280-gwizdek-wojskowy-sygnalowy-wz-31
2 sierpnia, 19:25
Bardzo dziękuję! Szczerze to nawet nie wiedziałem że uda się to zrobić tak jak wyszło. Cieszę się, że udało się dobrać ten sam walor metalu i stopień degradacji metalu. Takie małe zrządzenie losu :)  
2 sierpnia, 17:15
Brawo! Pozdrawiam :-)
2 sierpnia, 09:07
Tą naprawą wszedłeś na poziom master.Tak trzymaj.Gratuluję.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.