Marynarze z Marine Schützen... w Moje szaleństwa czyli Muzeum Jurgena. w MyViMu.com

Marynarze z Marine Schützen Bataillon 101.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
59 / 71
<
>
Marynarze z Marine Schützen Bataillon 101 - Pomorze Gdańskie, wiosna, 1945.

Wszyscy ubrani w służbowe, sukienne mundury Kriegsmarine. Podoficer ma na nogach trzewiki ze skórzana podeszwą, bez gwoździ, pod bluzą mundurową (podobnie, jak pozostali) ma słuzbowy sweter z wysokim kołnierzem. Na głowie podoficerska czapka garnizonowa. Uzbrojony jest w pistolet maszynowy MP28 oraz ręczny granatnik przeciwpancerny Panzerfaust. Na pasie z klamrą KM nosi jedynie skórzaną (rzadsza wersja) łądownicę na magazynki oraz chlebak.

Strzelec karabinu maszynowego ma na głowie hełm stalowy z kalkomaniami KM.  Uzbrojony jest w czeski karabin maszynowy Zb vz. 26. do którego zapasowe magazynki przenosi w ładownicy na magazynki do MG13. (powszechne zjawisko). Na nogach ma buty marszowe z wpuszczonymi nogawkami spodni. Do pasa przytroczona łopatka wczesnego wzoru (składana). Strzelec na głowie nosi furażerkę KM, hełm przypiety do pasa na którym nosi również ładownice do Kar98k w którego jest uzbrojony, bagnet oraz chlebak z przytroczoną manierką. Marynarz nosi podwinięte nogawki spodni do swoich butów marszowych (pictografia pokazuje że było to bardzo częste postępowanie w Kriegsmarine). Strzelec dodatkowo uzbrojony w ręczny granatnik Panzerfaust.Lądowe (szturmowe) jednostki Kriegsmarine istanialy juz od początku wojny. Po raz pierwszy widziane w akcji podczas szturmu na Wojskową Skladnicę Tranzytową na Westerplatte. Pózniej (szeroko udokumentowany pictografia) udzial w walkach w Norwegii ze szczegolnym wskazaniem na Narvik. Jednak od jesieni i zimy 1944/45 jednostki lądowe KM nabraly zupelnie innego wymiaru. Nadwyżki personelu, załogi zniszczonych lub wycofanych ze slużby okretow, czesto nawet nie zmieniajac specjalnie umundurowania trafiały na front. Bataliony artylerii KM walczyly w znakomitej wiekszoci jako zwykla piechota, tworzone ad hoc kompanie i bataliony nazywano  “fortecznymi”. Na obecnych terenach Polski po raz pierwszy marynarze z tych jednostek weszli do boju w czasie obrony Elbląga i Malborka. Byli podwodniacy, w okolicach Elbląga właśnie, dali się bardzo we znaki sowieckim czołgistom,  znakomicie spełniając się w swojej nowej roli panzerjagers. Później obrona żadnego portowego miasta (choć nie tylko) nie obyła się już bez nich. Gdansk, Gdynia, Kolobrzeg… Walczyli także w obronie portów III Rezszy jak Wihelmshaffen a nawet w obronie Berlina… Często stosowano zabieg przydzielania batalionow lub kompani marynarzy do jednostek zaprawionych bojowo by w ten sposób wzmacnić te drugie a tym pierwszym dać sznase na skuteczną walke u boku doswiadczonych żolmnierzy. Taki los spotkał właśnie stworzony w 1944 roku w Gdyni 101 batalion Strzelców Kriegsmarine który został przydzielony do zaprawionej w bojach i bardzo doświadczonej 12 Feld Division (L) która przybyła do Gdańska z Kurlandii aby wziąść udział w obronie tego miasta. Ostatecznie, w większości, podzielili oni los Miast- Twierdz, których bronili. Na terenie Gdyni sformowano pod koniec wojny 10 batalionów strzelców, w Pilawie sześć, w Świnoujściu sześć. Łącznie sformowano kilkadziesiąt jednostek tego typu, z czego niektóre w głębi lądu ze słuchaczy szkół Kriegsmarine. Jednak trzeba pamiętać że niektóre formowano po rozformowaniu poprzednich, te z ostatnich tygodni wojny bardzo często były batalionami tylko z nazwy, innych formowania nie ukończono a jeszcze inne rowiązano w czasie formowania. 

Skala 1/6. Figury złożono z detali wyprodukowanych przez Dragon Models Ltd i wykonanych własnoręcznie.
Data dodania: 4 sierpnia
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 85 razy od 4 sierpnia
Reklama
Dodaj komentarz
4 sierpnia
Ok. Figurek lub jak wolisz nowych eksponatów. :)
 
4 sierpnia
@Małyjanek- no w tym przypadku jest ich trzy... Dzięki Panowie, wciąż do przodu.
4 sierpnia
Dobrze napisane.Gratuluję eksponatu.
4 sierpnia
Gratuluje kolejnej figurki i ciekawego opisu.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.