SS Schütze z LSSAH Brigade-Krym, lato 1941.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
62 / 72
<
>
SS schutze uzbrojony w rusznicę panzerbusche 39. Umundurowany w sposób charakterystyczny dla początku wojny na froncie wschodnim. Mundur sukienny M40 i założoną na niego kurtką maskującą z wzorem letnim (Wzór Rozmyty). Na nogach buty marszowe, na głowie hełm stalowy z tarczkami stosowanymi w SS (z prawej strony runy, z lewej krzyż niemiecki). Na pasie kabura na P38 jako broń do obrony własnej. Posiada on poza tym standardowe oporządzenie wojskowe włącznie z łopatką piechoty. Za pas wetkniety granat trzonkowy.

Gdy w 1936 pierwsze oddziały SS o charakterze wojskowym, otrzymały swoje nowe zestawy maskujące (kurtka + pokrowiec na hełm) z "Wzorem Blokowym" wzbudziły powszechną falę drwin w Wehrmachcie. Jednak w SS, gdzie istniała specjalna komórka zajmująca się kamuflazami nikt sie tym nie przejmował. Pracowano wciąż by doskonalić wzory a pierwsze doświadczenia z 1939 i 1940 roku pokazały ze kamuflaż jest ważny na polu walki. Pierwszym, powszechnym, najdłużej udoskonalanym i najpowszechniejszym wzorem był "Platan". Powstał w wielu wersjach, odmianach a do tego w czasie jego produkcji doszło do zrewolucjonizowania produkcji. Pierwsze materiały drukowano za pomoca ręcznie nakładanych matryc z elementami plam i poszczególnymi kolorami. Było to bardz czasochłonne. Później wprowadzono matryce odbijane mechanicznie by ostatecznie wprowadzic matryce rolkowe co bardzo przyspieszyło i uprościło produkcję. "Platan" dał podstawy do stworzenia kolejnych kamuflaży takich jak "Palmy" czy "Wzór Rozmyty". Dopiero "Dąb" zaczał poważniej odchodzć od zawartych w "Platanie" koncepcji zaś w 1944 weszły "Groszki" które w zsadzie nie miały w sobie już nic z "Platana". Ostatecznie w 1945 w ograniczonych ilościach wszedł do użycia wzór "Leibermuster" który powstał w oparciu o całkowicie nowe koncepcje. 
Poza kamuflażami i technikami ich produkcji rozwijał się także asortyment. Poczatkowo były to tylko kurtki maskujące i pokrowce na hełmy, później znacznie rozszerzono asortyment o Zeltbahns, kurtki i spodnie zimowe, kombinezony dla załóg czołgów, bluzy i spodnie mundurowe (drelich), czapki polowe.
Produkcja, zarówno ta wczesna, ręczna jak i zmechanizowna niosła za sobą równiez pewne minusy. Z powodu niedopatrzeń, awaraii, błędów- powstawły całe partie materiałów z błedami nadruku. Początkowo wykorzystywano je do tworzenia innych kamuflaży, czasem dodrukowano inny wzór na niepełnym innym, ostatecznie, pod koniec wojny szyto z takich materiałów normalne sorty. pictografia potwierdza użytkowanie w/w wybrakowanej produkcji. Dla kolekcjonerów, takie eksemplarze są obecnie bardzo cenne.

Pomimo iż z kamuflaży SS korzystało jedynie SS to, jak to u Niemców bywa, muszą być wyjątki. Na skutek odgórnych decyzji, z magazynów SS trafiło do Dywizji "Hermann Goering" 1500 zestawów (kurtki+pokrowce). Były to głównie zestawy używane, często po naprawach i zamykały się w róznych odmaianach wzoru "Platan" i "Palmy". Pomimo iż były używane w Afryce i Włoszech, wiele z nich dotrwało do Bitwy pod Studziankami, powodując często konsternację u wroga który brał oddziały HG za jednostki SS.


Skala 1/6. Figura złozona z detali wyprodukowanych przez Dragon Models Ltd.
Data dodania: 6 sierpnia 2020
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 130 razy od 6 sierpnia 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.