Sturmpioniere z 2. SS Panzer Division "Das Reich"

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
64 / 72
<
>
Sturmpioniere z 2. SS Panzer Division „Das Reich”, operacja "Zitadelle"- Łuk Kurski, lipiec 1943

Żołnierz grupy wsparcia ma standardowy mundur sukienny z założoną na niego kurtka maskujacą starszego wzoru ze szlufkami na ramionach (wczesny wzór platan). Na nogach trzewiki z opinaczami. Na głowie hełm stalowy z założoną na niego siatką służącą do zatykania maskowania. Standardowe oporządzenie piechoty na które skladaja sie skórzane ładownice do Kar98k, pas główny, szelki bojowe, chlebak z przytroczoną manierką i menażką, bagnet oraz składana saperka czesto okreslana mianem kopaczkołopatki. Specjalistyczne wyposażenie to podwójny worek na dodatkowe granaty ręczne. Pionier uzbrojony w karabin Kar98k.

Pionier z grupy niszczenia zasieków umundurowany tak samo jak pierwszy, poza hełmem na którym ma założony pokrowiec maskujacy z takim samym wzoerm jak kurtka (wczesny wzór pokrowca). Posiada zupełnie inne oporządzenie na które składaja się specjalne dwie torby noszone na pasie z przodu, po bokach. Znajdowała sie w nich między innymi maska pgaz oraz kieszenie na łódkowana amunicję do Kar98k spełniały one w ten sposób jednocześnie rolę ładownic. Reszta oporządzenia znajduje się w specjalnej, saperskiej wersji plecaka. Z tyłu przytroczona duża łopata saperska, na prawym boku- stroczona razem z bagnetem- piła saperska.

Żołnierz z grupy wypalania, tak jak jego poprzednicy, ubrany w standardowy mundur sukienny z założoną na niego kurtką maskujacą późniejszego wzoru (późniejsza wersja platana). Trzewiki z opinaczami na nogach. Na głowie hełm stalowy z założonym na niego paskiem od chlebaka w celu ułatwienia mocowania maskowania. Paski od chlebaka były standardowym wyposażeniem ale bardzo szybko okazały się zbędne, przeżyły jednak "drugą młodosc" gdy zaczęto dość powszechnie zakładać je własnie w taki sposob na hełmy. Na pasie glownym tylko chlebak i kabura z pistoletem Mauser C96. Żołnierz wyposażony w miotacz plomieni Flammenwerfer 35.Sturmpioniere

Typowy sklad pododdzialu saperow szturmowych przedstawial sie nastepujaco: -Dowódca: Pistolet maszynowy, nożyce do drutu, rakietnica, granaty ręczne, busola, lornetka, gwizdek.

-Grupa cięcia drutów: 3-4 szeregowych (na każde przejście), 4 kb. lub pistolety, 4 łopatki, 12 granatów ręcznych, 4 pary nożyc do drutu, 2 siekierki, 8 worków na piasek, ładunki wybuchowe.

-Grupa niszczenia strzelnic: 3 szeregowych (na każdą strzelnicę), 2 pistolety, 1 kb, 10 worków na piasek (do zatykania strzelnic), granaty ręczne, jeden ładunek wybuchowy 3 kg, 2 puszki z benzyną, rakietnica, granaty dymne.

-Grupa wsparcia: 2-3 podgrupy po 2-3 szeregowych, granaty ręczne, rakietnice, chorągiewki sygnalizacyjne, świece dymne, kb, pistolety maszynowe, rkm.

-Grupa zadymiająca: 2-3 szeregowych, kb lub pistolety, 4 granaty ręczne, 8 świec dymnych, łopatki, nożyce do drutu.

-Grupa wypalania: 2-3 szeregowych, granaty ppanc. i zwykłe, rakietnica, pistolety, 1 kb, 1 miotacz płomieni, naboje termitowe.Skala 1/6. Figury złożono z detali wyprodukowanych przez Dragon Models Ltd. i Dragon in Dreams.
Data dodania: 10 sierpnia 2020
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 256 razy od 10 sierpnia 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
12 sierpnia 2020
Dziękuję! Bez pasji człowiek umiera... Albo kończy jako alkoholik  :D
Kustosz
11 sierpnia 2020
Świetna sprawa ! Gratuluję detali !
Pozdro !
Kustosz
10 sierpnia 2020
Tak, uzywano. Zarowno improwizowanych ze zwyklych workow ikawalka sznurka jak szytych  z brezentu na zamowienie armii. Byla nawet odmiana dla pionierow spadochronowych, zamykana na zamki blyskawiczne.
Kustosz
10 sierpnia 2020
Szkoda, że można "głosować" tylko raz, na całą grupę, a nie na każdą z postaci :-)
Swoja droga, nawet nie wiedzialem, ze w II wojnie uzywano takich samych sakw na granaty, jak u szturmowców z roku 1918... Chociaż z drugiej strony, skoro bylo to takie praktyczne i sie sprawdziło, to czemuz by nie?...
Gratuluje i pozdrawiam serdecznie!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.