SS-Schütze z 15. Waffen-Grenadier-Division der SS.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
68 / 72
<
>
SS-Schütze z 15. Waffen-Grenadier-Division der SS (lettische Nr. 1), Wał Pomorski- styczeń/ luty 1945.
Grenadier ubranyw sukienny mundur na który założoną ma kurtkę zimową typu "parka" uszytą z włoskiego materiału z wzorem maskującym "Telo Mimentico". Dodatkowo zimowe spodnie maskujace (jednostronne bez ocieplenia). Na głowie zimowa czapka z metalową wpinką SS, na nogach buty marszowe. Na oporządzenie składa się: pas główny, dwie ładownice do Kar98k w którego jest uzbrojony, noszak- przybornik do garłacza ( Schießbecher - Gewehrgranatgerät), bagnet z żabką oraz chlebak ze stroczoną menażką i manierką.

Dywizje SS sformowane z obywateli krajów nadbałtyckich a w szczególności z Łotyszy, były jednymi z najwaleczniejszych jednostek tej formacji. W zasadzie od momentu utworzenia walczyły już do samego końca wojny. Znamiennym jest fakt iż większość jednostek SS broniących Berlina w 1945 roku, to były jednostki  ochotnicze, utworzone z obywateli podbitych państw. Innymi słowy, większość SSmanów broniących Berlina było finami, łotyszami, holendrami, francuzami, belgami. Ci którzy nie zginęli w walce srogo zapłacili za swoja decyzję o wstąpieniu do ochotniczych dywizji SS.

Skala 1/6. Figura z pudełka wyprodukowana przez Dragon Models Ltd., z drobnymi poprawkami i weathernigiem materiałami Tamiya.
Data dodania: 18 sierpnia 2020
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 192 razy od 18 sierpnia 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
19 sierpnia 2020
Wygląda na to ze po stronie polskiej górę wzięły potrzeby ideologiczne wykorzystania tej zbrodni więc zwyczajnie koloryzowano, Łotysze dla odmiany, robią wszystko by wyjasnić jaknajścislej przebieg wydarzeń, jednak pytanie- jakie pobudki nimi kierują w tej kwestii? Pobudki mogą kreowac wyciąganie pewnych faktów na swiatło dzienne i ukrywanie innych, ale mogą też powodować całkowite ujawnianie wszystkich możliwych faktów. Najbardziej jednak zastanawia mnie całkowity brak relacji lub jakiegokolwiek zaangażowania strony holenderskiej. I własnie ten brak zaangażowania jest dla mnie baaaaardzo wymowny.
Kustosz
18 sierpnia 2020
Osobiście do mnie przemawia analiza do kórej linka dał kol.TeddyBear,no ale to jest moja subiektywna ocena.
Pozdrawiam !
Kustosz
18 sierpnia 2020
Dzieki Tedy, i dziekuje Panowie za rzeczowa dyskusje. I prosze, ile ciekawych rzeczy przy jednej figurze. Miedzy innymi po to powstaje ta kolekcja.
18 sierpnia 2020
Dzięki TeddyBear,bardzo ciekawa analiza.Pozdrawiam.
Kustosz
18 sierpnia 2020
To dorzucę jeszcze link do analizy, którą przygotowali "dwaj zachodni autorzy, Jürgen Fritz i Edward Anders", wspomniani przez pana Zychowicza. Warto się z nią zapoznać, bo włożyli ogrom pracy i podeszli do tematu niezwykle sumienne. A ich podsumowanie dotyczące liczby polskich żołnierzy zamordowanych w Podgajach jest zaskakujące (i aż dziwne, że pan Zychowicz pominał je milczeniem).
http://www.dws-xip.pl/LWP/art1.html
Kustosz
18 sierpnia 2020
Dziekuje, to jeszcze nie koniec. No, przynajmniej jeszcze przez chwile nie... Co do tekstu to nie jestem pewien czy czytalem ten konkretny ale konkluzje sa mi znane. Dochodzily do tego jescze dywagacje co do batalinow i kompanii Pulku "General Seyffard" bo od tego zalezalo czy byli to francuzi czy holendrzy, dlatego pisalem o trzech jednostkach. Torie o ostrzale sowieckiej artylerii tez znalem wiecjakby nie patrzec- stwierdzenie, jednoznaczne ze zrobili to Lotysze byloby troche nieuczciwe.
Kustosz
18 sierpnia 2020
Kolekcja rozrosła się do imponujących rozmiarów. Gratuluje! A co do zbrodni w Podgajach...zainteresowanych tematem odsyłam do ciekawego tekstu Piotra Zychowicza https://dorzeczy.pl/historia/100018/Tajemnica-mordu-w-Podgajach-Jedna-z-najwiekszych-polskich-zagadek-II-wojny-swiatowej.html
Kustosz
18 sierpnia 2020
Dzieki. Niestet, obfituje w wydarzenia straszne, okrutne, makabryczne. Na szczescie, dla rownowagi, jest sporo wydarzen i sytuacji zabawnych a nawet wrecz smiesznych.
Kustosz
18 sierpnia 2020
Podziwiam i gratuluję ! A historia niestety bywa przerażająca...:-((
Kustosz
18 sierpnia 2020
Dziękuję. Celowo nie poruszyłem tematu zbrodni w Podgajach bo tak naprawdę podejrzane są trzy jednostki a w relacjach ich żołnierzy, obciążanie za dokonanie tej zbrodni tworzy idealny krąg. Nie ma też pewności co do tego czy stodała spłonęła z wciąż żywymi jeńcami czy już wtedy nie żyli (przynajmniej część z nich). Jest zbyt wiele niewiadomych wokół tego i prawdopodobnie, jeżeli nie odnajdą się jakies wspomnienia, dzienniki żołnierzy uczestników (pośmiertnie), to sa nikłe szanse iż kiedykolwiek dowiemy się prawdy o tej zbrodni. Faktem jest że napewno zgineli nasi żołnierzy, którzy trafili do niewoli.  Co do "wału Pomorskiego"- przyznaję, użyełem określenia "popularnego" a mniej historycznego. Cóż, mnie też się zdarza... :)
18 sierpnia 2020
Warto dodać,że 2 lutego 1945, SS-mani z grupy bojowej „Elster” (niem. Kampfgruppe Elster), wchodzącej w skład 15 Dywizji Grenadierów SS, dokonali zbrodni wojennej na polskich jeńcach, paląc żywcem w stodole skrępowanych kablem telefonicznym lub jak podają inne źródła drutem kolczastym 32 polskich żołnierzy. Historycy zawodowi podają nazwę Pozycja Pomorska – Pommernstellung negując nazwę Wał Pomorski,ale to nie nasz problem.Gratuluję eksponatu.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.