Medalik kat. MB Bolesna XIX w

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
23 / 44
<
>
Miedziany medalik , wymiary 23 x 19 mm, rewers niestety wytarty.



Awers: Wizerunek Matki Boskiej Bolesnej (Siedmiobolesnej). Napis: Matka Boża Bolesna

Rewers: Wizerunek figury Jezusa Chrystusa Antokolskiego. Napis: Jezus Nazarański  



Matka Boża Bolesna lub Siedmiobloesna - tytuł nadawany Matce Boskiej jako współodkupicelki grzechów. Kościół Katolicki obchodzi śięto Siedmiu Boleści NMP 15 września, dzień po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego. Początkowo istniały dwa święta upamiętniające cierpienia NMP : 

-w piątek przed Niedzielą Palmową 

-15 września - Święto Siedmiu Boleści

Zgodnie z naukami kościoła siedem boleści NMP to:

-przepowiednia Symeona,

-ucieczka do Egiptu,

-zagubienie młodego Jezusa,

-spotkanie Jezusa na Drodze Krzyżowej

-Ukrzyżowanie i śmierć,

-zdjęcie z krzyża,

-złożenie do grobu,



Figurka Jezusa Antykolskiego - Antykol jest to nazwa dzielnicy Wilna, w 1694 r z inicjatywą budowy  kościoła w tym rejonie wystąpił wojewoda wileński Kazimierz Jan Spieha. Budowę kościoła zakończono w 1717 roku. Świątynię wybudowano w stylu barokowym , nadania jej wezwanie Pana Jezusa oraz Trójcy Świętej. Autorstwo stiuków znajdujących się w świątyni przypisuje się Piotrowi Piertiemu. Kościół wybudowano z myślą o zakonie trynitrarzy, który w tamtym czasie pojawił się na ziemiach polskich. Wyposażenie kościoła stanowiło siedem ołtarzy, w jednym z nich znajdowała się drewniana figura Zbawiciela , wykonano ją w Rzymie, poświęcił ją Papież Innocenty XII. Sprowadzono ją do Wilna 8 czerwca 1700 roku. Figura miała opinię cudotwórczej. W kościele znajdował się również tzw cudowny krucyfiks. W 1812 roku świątynię splondrowały wojska napoleońskie. W 1864 roku za rządów gubernatora Murawiowa władze rosyjskie zlikwidowały zakon trynitarzy, kościół zamknęły, a klasztor skonfiskowały. Kościół został przebudowany na cerkiew garnizonową św. Michała Archanioła. Świątynię przebudowano w tzw stylu rosyjskim urzędowym, zmieniono całkowicie wnętrze oraz dobudowano kruchtę. Cudowny krucyfiks przeniesiono do katedry królewskiej, natomiast figura Jezusa trafiła do kościoła Św Piotra I Pawła. W 1918 roku kościół wrócił do pierwotnego wyznania.  



(T. Rewoliński, Medale odnoszące się do kościoła katolickiego, Kraków  1887, Tablica XVII  : nr 912 )
Data dodania: 25 sierpnia 2020
Datowanie przedmiotu: 1800 - 1887
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 157 razy od 25 sierpnia 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.