OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 94
<
>
Flieger z Kampfgruppe "Granit" z 7. Flieger Division- Fort Eben Emael, 10/11 maj. 1940 rok.Spadochroniarz ubrany w kurtkę (kombinezon) spadochroniarski drugiego wzoru, spodnie spadochroniarskie, bluzę sukienną, hełm spadochronowy, buty spadochroniarskie pierwszego wzoru (sznurowane z boku). Na oprzadzenie składają się- pas główny, chlebak z przytroczoną manierką i menażką, puszką na maskę pgaz, skłądana łopatka (wczesny wzór), bandolier w kolorze feldblau na łódkowaną amunicję karabinową oraz bagnet. Żołnierz uzbrojony w pistolet P08, karabin czeskiej produkcji kbk wz. 33/40 oraz 3kg ładunek wybuchowy i granat trzonkowy.Grupa bojow "Granit", sformowana z żołnierzy należących do 7. Flieger Dyvision a będących stricte specjalistami saperami, pod dowództwem porucznika Rudolfa Witziga składała się pierwotnie z 85 ludzi. Dzięki temu iż ataku na fort dokonano przy użyciu szybowców, żołnierze grupy używali częściowo elementów oporządzenia ogólnowojskowych, stąd puszki z maskami pgaz. a nie torby brezentowe oraz łopatki w wersji dla piechoty. Zdjęcia wykazują iż żołnierze tej grupy, dla kamuflażu i łatwej identyfikacji pokrywali hełmy błotem. W Eben Emael, po raz pierwszy użyto ładunków kumulacyjnych w formie ładunków saperskich w wersji 50-cio i 12-to kilogramowych ale także standardowych ładunków saperskich. Skala 1/6. Sylwetka złożona z detali wyprodukowanych przez Dragon Models Ltd. Lekki weathering materiałami Tamiya. Efekt błota uzyskany przy pomocy Mud Pen- Tamiya.
Data dodania: 6 września 2020
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 244 razy od 6 września 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
6 września 2020
Dziękuję bardzo! Tak, to w sumie jedna z tych historii gdzie śmiałość działania, wyszkolenie, dobre przygotowani zarówno żołnierzy jak i samej akcji oraz być może i odrobina szczęscia- doprowadziły do sukcesu w który w zasadzie trudno uwierzyć bo wymyka się z ciasnych ram zdrowego rozsądku. Tego samego typu sukcesem (chodć w porównaniu z Eben Emael na dużo większą skalę) była operacja Overlord. Z drugiej jednak strony, sukces w Belgii i Holandii oraz wcześniejsze działania spadochroniarzy w Norwegii doprowadziły poniekad do upadku formacji. Zbytnia wiara w swoje możliwości, przesadne przekonanie o tym że "plan zadziała bo jak do tej pory działał" doprowadziły do tego co wydarzyło się na Krecie. Pyrrusowe zwycięstwo, w którym stracono zbyt wielu cennych żołnierzy z dużym doświadczeniem, o dowódcach już nawet nie mówię, ostatecznie spowodowały "uziemienie " fallschirmjagers i sprowadzenie ich do roli elitarnej co prawda ale jednak tylko piechoty. Ze szczęściem dla aliantów a (według mnie) ze szkodą dla działań niemieckich.
Kustosz
6 września 2020
Zajęcie fortu- twierdzy Ebel Emael to jeden ze zwrotnych punktów historii wojskowości. To wydarzenie pokazało, że nawet potężna twierdza może szybko paść w konfrontacji z niewielką ale dobrze wyszkoloną grupą żołnierzy.... Gratuluję ciekawego eksponatu! pozdrawiam
Post został zmieniony przez moderatora z powodu: pomyłkja
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.