Dla wspomnień z pobytu mojego w wojsku lata 50-te

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
261 / 266
<
>
Data dodania: 19 września 2020
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 252 razy od 19 września 2020
Reklama
Dodaj komentarz
22 września 2020
Dzięki wielkie koledzy
Kustosz
20 września 2020
To jeszcze uzupełniając: szwedzkie i fińskie (licencyjne) miały koła z felgami tłoczonymi z blachy, ale nieco różniące sie od polskich (dobrze widać je np na zdjęciu działka z muzeum w Paroli).
Kustosz
20 września 2020
Własnie edytowałem wpis uzupełniając go o koła :-), ale zdążyłeś szybciej o nich napisać. Sporo polskich Boforsów trafiło też via Niemcy do Finlandii
Kustosz
20 września 2020
To może inaczej, czy wersje produkowane w Szwecji i wersje produkowane w innych krajach na licencji, mogły mieć takie same koła i ogumienie jak te używane w Polsce? Wiem że Niemcy skrupulatnie zebrali te armaty po 1939 i sprzedali na przykład Rumunii. Generalnie , rozjaśnię trochę, widziałem zdjęcie gdzie żołnierz Heer pozuje na tle jakiegoś obelisku a obok niego stoją dwa takie działka przykryte śniegiem ale osłony i typ kół (ogumienie plus felgi) są identyczne z tymi używanymi w Polsce. Wiem że duńskie były inne.
Kustosz
20 września 2020
Na szybko: sporo tych dział krążyło po róznych krajach (np pewna liczba polskich trafiła w 1939 do Finlandii via Niemcy), więc czasami ciężko się zorientować bez kontekstu zdjęcia. Z tego, co kojarzę, działa produkowane dla różnych odbiorców raczej bardzo niewiele się różniły. Wydaje mi się (ale piszę z pamięci, musiałbym poszperać), że widziałem gdzieś zdjęcie Boforsa w służbie brytyjskiej z charakterystyczna tarczą o pofalowanej górnej krawędzi (podobnie, jak tarcze w sześciofuntówkach), ale sądzę, że to raczej lokalna przeróbka, bo na pewno Brytyjczycy używali też tych działek w oryginalnej konfiguracji "szwedzkiej" z górną krawędzią prostą.
Poszukam jeszcze i dam znać, jak coś na ten temat znajdę.
Kustosz
20 września 2020
@ Teddy Bear- to ja mam pytanie które mnie dręczy w związku z pewnym zdjęciem... Jakie były różnice konstrukcyjne armaty 37 mm Bofors L/45/M w zależności od użytkowników (państw)? Albo może inaczej ujmę pytanie. Czy były detale konstrukcyjne które wyróżniały na pierwszy rzut oka polską  37 mm wz. 36 na tle wersji używanych przez armie innych państw?
Kustosz
20 września 2020
Albo "Żegnaj ojczyzno".... OK, teraz będzie "lokowanie produktu" - jeśli ktoś byłby zainteresowany paroma ciekawostkami o tej armatce, zapraszam do mojej kolekcji :-)
Kustosz
20 września 2020
Tak zwana "muchobijka".
Kustosz
20 września 2020
Nikt nic? W takim razie pozwolę się włączyć. Armata, przy której pozuje towarzystwo, to przeciwpancerna 53-K kalibru 45 mm. Zastanawiałem się przez chwilę, czy nie mógłby to być jej późniejszy wariant, czyli M-42, ale mimo skrótu perspektywicznego (w widoku 3/4 od przodu), lufa wydaje mi się za krótka jak na M-42. Pomógłby widok kół - M-42 miała felgi tłoczone z blachy, a 53-K koła szprychowe, ale to też nie reguła, bo czasami działa starszego typu po remoncie dostawały koła późniejszego wzoru.
A JW 3579 to (w roku 1954) 43 Pułk Piechoty z 14 Dywizji Piechoty. Według etatu powinien mieć łącznie 12 takich dział.
19 września 2020
Rewelacja! Tylko dodaj jeszcze informację o sprzęcie.Po prawej stronie zdjęcia jest jakiś wózek? Pozdrawiam.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.