12 BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
8 / 10
<
>
Odznaka pamiątkowa 12 WBOT nawiązuje do symboliki używanej przez Powstańców Wielkopolskich i Wojsk Wielkopolskich. Inspiracją kształtu odznaki była kokarda powstańcza i krzyż maltański znany z odznak oddziałów wywodzących się z Wojsk Wielkopolskich stacjonujących w latach II Rzeczypospolitej na terenie wielkopolskiego Dowództwa Okręgu Korpusu nr VII. Jednocześnie krzyż ten nawiązuje do tradycji rycerskich polskiej gałęzi zakonu maltańskiego mającego tu swoje najstarsze siedziby. Odznaka 12 WBOT ma kształt krzyża maltańskiego o ramionach pokrytych granatową emalią ze srebrzystym obrzeżem. Barwa granatowa ma odniesienie do tradycyjnej barwy polskiej piechoty. Pośrodku krzyża nałożona jest tarcza z herbem województwa wielkopolskiego. Na dolnym ramieniu widnieje liczba „12” – numer 12 WBOT. Promieniście spomiędzy ramion krzyża wychodzą cztery srebrne rozetki wielkopolskie o fakturze sznurka, w kolorze starego srebra, wzorowane na rozetkach (oznace wyróżniającej) Wojska Wielkopolskiego. Całość jest nałożona na biało-czerwoną kokardę powstańczą. Odznaka została wprowadzona decyzją Nr 11/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 stycznia 2019 r.
wymiary : 45x45 mm
wykonanie : Andrzej Panasiuk
Data dodania: 15 października 2020
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 208 razy od 15 października 2020
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.