OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
33 / 49
<
>
1 grosz polski 1794 – obiegowa moneta groszowa, bita razem z 3 grosze polskie 1794 w czasie insurekcji kościuszkowskiej dla wojsk austriackich stacjonujących w Galicji i Krakowie.
O przeznaczeniu monety informuje łaciński napis umieszczony w otoku na awersie – „miedziana moneta cesarsko-królewskiej armii”.
 Bite za panowania cesarza Franciszka II i ze względu na legendę są niekiedy określane jako: „monety wojskowe dla ziem polskich”.

"Austriacy chcąc zabezpieczyć ziemie zdobyte w I rozbiorze, w 1794 obsadzili granicę na Wiśle swoimi żołnierzami. Jako, że miejscowa ludność częściowo nadal posługiwała się monetą polską, a żołnierze potrzebowali pieniędzy, podjęto decyzję o wybiciu w mennicy w Wiedniu miedzianych groszy, trojaków oraz srebrnych szóstaków, o analogicznych wyobrażeniach awersu i rewersu." - żródło -  Muzeum anemon

Awers: W środku znajduje się ukoronowany orzeł austriacki z herbem Habsburgów na piersiach, pod orłem skrzyżowane sztandary, w półkolu napis:
MONET(a)•AER(ea)•EXERCIT(us)•CAES(arei)•REG(ii)
(pol. moneta miedziana cesarsko-królewskiej armii).

Rewers: Nad skrzyżowanymi gałązkami laurową i palmową umieszczono napis:

I
GROSSVS
POL•
1794•

(pol. 1 grosz polski 1794).

Moneta została wybita w miedzi na krążku o średnicy 22 mm, masie 3,89 grama, z rantem ozdobnym, w nieznanej mennicy austriackiej. W niektórych źródłach podawana jest informacja, że monetę wybito w mennicy wiedeńskiej[
Data dodania: 9 stycznia 2021
Datowanie przedmiotu: 1794
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 167 razy od 9 stycznia 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.