T-34-76 1942 fabr. 112 Krassnoje Sormowo

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 44
<
>
Czołg średni T-34-76 obrazca 1942 fabr. 112 Krassnoe Sormowo nr. taktyczny 123T-34-76 obrazca 1942 fabr. 112 Krassnoe Sormowo z 1 batalionu, 2 kompanii, 1 plutonu czołgów. Najliczniej reprezentowana wersja czołgu tego typu, początkowo w pierwszym pułku.W październiku 1943 r. 1 Pułk Czołgów został wyznaczony do wsparcia 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w natarciu na wieś Połzuchy. Wiekszość maszyn już na początku operacji ugrzęzła w na podejściu do przeprawy przez rzekę Miereję i piechota atakowała bez ich wsparcia. Po przeprawieniu czołgów w dniu następnym okazało się, iż ani jedni, ani drudzy kompletnie nie wiedzieli na czym polega współdziałanie oddziałów piechoty z czołgami. Skończyło się to tragicznie i dla piechocińców i dla pancerniaków. 7 czołgów utracono, a uszkodzonych zostało 9. Doświadczenie tej bitwy spowodowało to, iż przez 9 miesięcy brygady nie użyto w boju, między innymi dla tego, że uważano ją za niedoszkoloną, słabo zorganizowaną i niepełnowartościową. Było to wynikiem niechęci sowieckiego personelu do służby w polskiej jednostce, w której Polakami obsadzano tylko stanowiska ładowniczego, a pozostali członkowie byli to ściągani na siłę z różnych jednostek radzieckich obywatele ZSRR. Sytuacja ta stopniowo zmieniała się dopiero w roku następnym, gdy zaczęli napływać do brygady polscy absolwenci podoficerskich radzieckich szkół wojskowych. Następna prawdziwą walkę stoczono dopiero na przyczółku Warecko-Magnuszewskim. Tam też znowu utracono pewną ilość wozów tego wariantu. Po reorganizacji brygady na system batalionowy ocalałe czołgi tego typu poprzydzielano do wszystkich trzech batalionów.Wóz z okresu walk o Wał Pomorski. Spalony został pod Żabinem 01.03.1945 r.Zdjęcie i opis na podstawie książki K. Anduły 1 Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte.Zestaw Tamyia 35049 1:35Ocena zestawu. Bardzo stara forma, skalowanie i odwzorowanie detali średnie. Błędy w detalach np. klapa wyłazu górnego wieży starszego typu nie stosowana w w wozach z zakładu nr. 112.
Data dodania: 7 lutego 2021
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Autor: Orłoś52
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 244 razy od 7 lutego 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.