OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 43
<
>
Czołg średni T-34-76 wersja 1943 z wieżyczką obserwacyjną dowódcy, produkcji fabr. 112 Gorkowskie fabr Krassnoje Sormowo nr. taktyczny 235.32 czołgi tego typu dostarczono w dniu 22.10.1943. i przydzielono do 2 pułku czołgów. Wóz 2 pułku, 3 kompani czołgów dowódca czołgu chor. Władysław Krzysztofiak. Oznakowanie czołgu z okresu walk o przyczułek pod Magnuszewem, tzw, Bitwy pod Studziankami. Czołg został przeprawiony przez Wisłę w dniu 11 sierpnia 1944 r w godzinach popołudniowych, a wieczorem wziął udział w walkach związanych z odparciem niemieckiego ataku. 14 sierpnia 3 kompania, drugiego pułku czołgów wraz z drugą wzięły udział w decydującym ataku na wieś Studzianki i folwark znajdujący sie na jej obrzeżach, zamykając w kotle część oddziałów niemieckiej Dywizji Spadochronowej "Herman Goering". Jak na debiut frontowy 2 pułku był to bezsprzecznie sukces operacyjny. Po reorganizacji na system batalionowy, ten typ czołgu występował we wszystkich batalionach. Czołgi podczas całej przeprawy przez Wisłę maskowane były gałęziami, co miało na celu wprowadzenie w błąd niemieckim lotników, że to niby kępy gałezi płyną sobie z nurtem. Prom zabierał dwa czołgi średnie i jeden czołg lekki i chyba niemieccy lotnicy musieli by być ślepi. Faktem jest że po pierwszych nalotach i uszkodzeniu kilku maszyn i promu, następnych skutecznych nalotów juz nie było, ale przeprawa zamiast jednej doby trwała trzy.

Zestaw Zviezda (stara - 3525) - kadłub, Tamiya 35059 - wieża, 1:35,
Ocena zestawu - archaiczny zestaw słabe odwzorowanie szczegółów, konieczność wymiany gąsienic i kół.

Zdjęcia oryginałów - internet.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 254 razy od 7 lutego 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.