T-34-85 S-53 1944 fabr. 112 w Gorkim

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 45
<
>
Czołg średni T-34/85 obrazca 1944 fabr. 112 w Gorkim nr. taktyczny 1001.Wóz szefa sztabu Brygady podpułk. Polifarego Poliszczuka, w kamuflażu zimowym z okresu walk o przełamanie Wału Pomorskiego. Pojazd posiadał wieżyczkę obserwacyjna dowódcy starego typu oraz 2 świece dymne umieszczone na tylnej płycie kadłuba. Został zniszczony w dniu 05.04.1945 pod Oksywiem. Wozy dowództwa 1000 i 1001 były raczej przeznaczone do ochrony sztabu i rzadko używano ich do wspierania walczących batalionów, choć były to najlepsze egzemplarze, które posiadała brygada. Wziął jednak udział w walkach o Janowo (dzisiaj Rumię Janowo), gdzie został uszkodzony, po czym przywrócono go do pełnej sprawności. Najbardziej znanym epizodem bojowym z użyciem tych właśnie wozów był "udział" 3 czołgów brygady w wyzwoleniu Gdańska. Czołgi prawdopodobnie nie oddały ani jednego wystrzału do jakiś konkretnych wykrytych celów, a nawet jeśli nawet, to nie mało to absolutnie żadnego znaczenia dla powodzenia operacji, ale miało mieć wydźwięk propagandowy. Taki też i było, a przez lato serwowano nam zdjęcia jak to dzielni polscy czołgiści wyzwalali Gdańsk. Niestety dla brygady po zdobyciu Gdyni dowództwo sowieckie postanowiło, iż po wycofaniu 5 armii pancernej polska jednostka wesprze szturm na ostatni bastion obrony okolic Gdyni, czyli Oksywia i Pogórza. Tym razem płk. Malutin musiał oba czołgi dowództwa dołączyć do nielicznych szturmujących pogórze i… oba stracił. Maszyna 1001 została poważnie uszkodzona, a 1000 spalona i spisana na straty. Pojazdy tego typu w ilości 15 sztuk, 1 brygada otrzymała pod koniec 1944 r. 2 wozy przydzielono dowódcy i zastępcy dowódcy brygady, reszta zasiliła 1 batalion.

Zestaw Zvezda 3687 1:35
Ocena zestawu - dobry, starannie odwzorowany zestaw, warty polecenia.

Zdjęcie - internet
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 263 razy od 7 lutego 2021
Reklama
Dodaj komentarz
9 lutego 2021
Oczywiście masz rację. Zastepcami dowódcy brygady w tym czasie byli Bromberg i Bondarenko.
Poliszczuk był szefem sztabu. Niestety zasugerowałem sie podpisem pod zdjęciem w artykule Rózańskiego. U Flisowskiego czołg 1001 wystepuje jako czołg Polifarego Poliszczuka.
U Anduły, który opiera sie na dokumentach, jest dokładnie tak jak napisałeś.
Kustosz
9 lutego 2021
Muszę nieco skorygować jedną rzecz w opisie. Chodzi o czołg szefa sztabu Brygady, nie zastępcy dowódcy (w tym czasie byli nimi: kpt Adolf Bromberg d/s politycznych i mjr Filip Bondarenko d/s liniowych). A rzeczony oficer nazywał się Poliszczuk (nie Miszczuk).
Ten drobiazg nie zmienia faktu, że model (jak i pozostałe) jest piękny. Teraz będzie prywata: bardzo się cieszę, że zdecydowałeś się wystawić swoja kolekcję!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.