OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
8 / 58
<
>
Budowe zamku Krzyżacy rozpoczeli prawdopodobnie około roku 1340 i kontynuowali przez nastepne  kilkanascie lat. Był to typowy czteroskrzydłowy kasztel ze szczytowego okresu ich rozwoju, jeden z większych i najbardziej reprezentacyjnych. Był siedzibą komtura, posiadał trzy przedzamcza i budynek główny, w którym usytuowano  bergfried (wieżę główną); pomieszczenia: kaplicę, kapitularz, refektarz, dormitoria i infirmrię, mieszkanie komtura. Zamek zdobyty przez mieszczan gdańskich i rozebrany podczas Wojny Trzynastoletniej. Do dzisiaj zachowały się przebudowana baszta narożna zachodniego przedzamcza tzw Baszta Łabądź, mur kurtynowy zamykający fosę od strony Motławy, mur zewnętrzy narożnej baszty parchamu i niewielki odcinek muru parchamu z blankami. Te dwa ostatnie elementy wykorzystano jako ściany zewnętrzne dwóch kamieniczek. Po badaniach archeologicznych z lat 90-tych i początku tego wieku odkryto fundamenty skrzydła wschodniego i wschodniego parchamu.

Regularny kasztel konwentualny, siedziba komtura.Rysunek wykonałem, gdy nie opublikowano jeszcze badań archeologicznych, i dziś widzę go nieco inaczej. W załączeniu rysunki wykonane w paincie po wykorzystaniu planów Konrada Steinbrechta.

Rysunek aksonometryczny sprzed 30 lat.

Dodałem jako pewien smaczek widok  na stary port w Gdańsku spod baszty Łabędź, jedynej większej budowli zamkowej zachowanej do naszych czasów. Widok z XIXw.
Data dodania: 8 lutego 2021
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 248 razy od 8 lutego 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.