OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
9 / 45
<
>
Czołg średni T-34/76 produkcji UZTM Uralmasz im Sorgo Ordzonikidze w Swierdłowsku.Wóz charakteryzował się wieżą wytłoczoną z jednego kawałka blachy pancernej grubości 45mm (tzw. Mutrą). Poza tym nie różnił się zasadniczo od innych czołgów tego typu. Zakłady w Swierdłowsku zaprzestały montażu t-34 na rzecz dział pancernych na opartych o ich podwozie (SU-122, SU-85, SU-100). Nie znalazłem jednoznacznie potwierdzonych informacji, czy polska 1 Brygada Pancerna posiadała ten wariant czołgu w czasie trwania wojny. Powszechnie znane jest jedno zdjęcie z przysięgi drugiego pułku, na którym wieża wygląda na wytłaczaną. Model zrobiony przeze mnie jest w malowaniu i oznakowaniu powojennym, z wymienionymi kołami odlewanymi nowego typu oraz dodanymi okrągłymi dodatkowymi zbiornikami paliwa.

Zestaw Zvezda 3689 1:35
Ocena zestawu - zestaw dobry, warty polecenia.Zdjęcia - internet
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 425 razy od 9 lutego 2021
Reklama
Dodaj komentarz
Kustosz
10 lutego 2021
Patrz, a ja byłem przekonany ze M4 stał na Hucisku i był zastąpiony tym /85... Czlowiek całe życie sie uczy. Przy okazji- gratuluje przeogromnej wiedzy.
10 lutego 2021
Co do czołgu z Wrzeszcza jest to składak, który według najnowszych ustaleń prawdopodobnie nigdy nie wystepował w ewidencjach 1 Brygady Pancernej. W każdym razie nie mają takiego numeru kadłuba w ewidencjach. Przypisywany jest według publikacji z czasów komuny pierwszemu bat. czołgów i dowodzony miał być przez por. Juliana Miazgę oraz nosić numer taktyczny 121. Miał zostać uszkodzony w walkach o Gdynię itp. Pierwszym czołgem który stal w tym miejscu, był sowiecki M4 Scherman, a teciaka postawiono później i go zastapiono, bo jakoś amerykański czołg na pamiatkę wyzwolicieli... wygladał słabo. Czołg który do dzisiaj mozemy ogladac jest faktycznie unikatem, wieża spawana (w brygadzie były teciaki z wieżą odlewaną), tylna rewizja przekładni prostokątna, nasze miały już okragłe. Planuję wykonać taki model w przyszłości, jeżeli nabędę odpowiedni zestaw. 
Czołg z Westerplatte i to jest prawdziwa zagwózdka. Kadłub od teciaka z serii 1941/42 z prostokatna rewizja przekładni. Wieża sześcigraniasta od wersjii 1943, z przodu haki do mocowania trału przeciwminowego. Brygada w czasie wojny takiego cudaka raczej nie posiadała. Prawdopodabnie na jakieś lipcowe święto wytypowali stary czołg z odzysku i wjechali nim na postument, uprzednio wyprówszy z niego co się tylko dało.
Był jeszcze trzeci T-34-85 z Niżniego Tagiłu, który miał swoją co prawda sowiecką, ale jednak gdańską historię. Stał na Hucisku, ale w ramach niszczenia wszystkiego co ruskie pocieli biedaka na złom, ale to już inna historia.
Kustosz
10 lutego 2021
To teraz, z racji iż wróble ćwierkają iż jesteśmy ziomkami z Gdańska, który z nich (modeli) jest taki jak ten we Wrzeszczu, naprzeciw Akademii medycznej a który takijak stał na Westerplatte? Ten drugi to była prawdziwa rzadkość. Ten pierwszy z racji miksowanych kół poniekąd też... O tego co był na Hucisku nie pytam bo to nic nadzwyczajnego choć zastąpił dość ciekawy czołg.
10 lutego 2021
Bardzo podziekował.
Kustosz
10 lutego 2021
Kolejna perełka. Gratulacje! 
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.